Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele ZOR RP na przedpremierowym pokazie filmu „Chocim 1621”  na Zamku Królewskim w Warszawie

30 września 2021 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział w przedpremierowym pokazie filmu dokumentalnego z elementami inscenizowanymi „Chocim 1621”, zrealizowanego z okazji przypadającej 2021 r. 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem. Pokaz odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Delegację ZOR RP na pokazie stanowili: wiceprezes ZG - Marcin Łada, prezes Koła ZOR RP w Warszawie - st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński i Stanisław Wykowski.

Film został wyprodukowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i TVP Historia, a producentem wykonawczym był Ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Współorganizatorem spotkania był Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

W pokazie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci Wojska Polskiego i służb mundurowych, a także duchowieństwo i przedstawiciele organizacji społecznych oraz mediów. Obecni byli przedstawiciele Zarządu CBW z dyrektorem dr. Janem Tarczyńskim.

Uroczystość rozpoczął gospodarz miejsca i współorganizatora pokazu, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Następnie Dyrektor CBW dr Jan Tarczyński przypomniał genezę obrony Chocimia i jej dzisiejszego upamiętniania oraz z zastępcą Beatą Czekaj-Wiśniewską przywitali gości, po czym głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział m.in.: „Historia Chocimska roku 1621 jest punktem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków. To opowieść o polskiej odwadze, o honorze i o tym, że Polacy to dumny naród, który nie boi się żadnych przeciwności, Te film jest przede wszystkim opowieścią o tym, że Polska Rzeczpospolita i jej obywatele stawali zawsze po stronie wartości, które przez wieki stanowiły stanowią i winny stanowić fundament cywilizacji łacińskiej i europejskiej. Wśród tych wartości na czoło wybija się chrześcijaństwo. Bitwa Pod Chocimiem była bitwą w obronie kształty cywilizacyjnego Europy, nie tylko Rzeczypospolitej, takiego kształtu, w którym chrześcijaństwo ze wszystkimi jego prawidłami, stanowi cement spajający ludzi mieszkających na starym kontynencie. Cieszę się niezmiernie, że tym filmem, opowieścią o tym, co działa się 400 lat temu, współcześnie staramy się pobudzić to, co często wielu chciałoby utracić. To co stanowi o naszej tożsamości, jako obywateli Rzeczypospolitej i Europy. Nasi przodkowie pod wodzą hetmana Karola Chodkiewicza bronili wtedy nie tylko naszej niepodległości. Bronili tożsamości Rzeczypospolitej tożsamości Europy przed islamem. O tym trzeba mówić Europie! Dziękuję twórcom filmu, panu dyrektorowi Janowi Tarczyńskiemu za przypomnienie jednej z najważniejszych kart w historii Polski stojącej twardo przy swoich korzeniach”.

Po wystąpieniach nastąpiła ceremonia uhonorowania medalami pamiątkowymi Centralnej Biblioteki Wojskowej osób, które w wyjątkowy sposób wspierają działalność Głównej Książnicy Wojska Polskiego. W kolejnej ceremonii przedstawiciele Instytutu Historycznego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego: Andrzej Chyłek, Prezes Zarządu, Krzysztof Lancman, Członek Zarządu i dr Andrzej Anusz, Członek Rady Programowej, wręczyli osobom zasłużonym Krzyże Służby Niepodległości. Część oficjalną zakończyło wręczenie Krzyża Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, którego w imieniu Prezesa Związku Piłsudczyków RP dokonał Józef Melak, członek Zarządu Krajowego, generał Związku.

Przed projekcją filmu głos zabrał jego współproducent Piotr Legutko, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej, Redaktor Naczelny TVP Historia, a wprowadzenie wygłosił reżyser i współautor scenariusza Leszek Wiśniewski.

Po filmie jego twórcy i realizatorzy, w tym rekonstruktorzy historyczni biorący udział w produkcji, ustawili się do wspólnego zdjęcia, po którym goście mogli spotkać się z nimi
w kuluarach.

Telewizyjna premiera filmu „Chocim 1621” odbędzie się 10 października 2021 r. o godz. 19.00 na antenie TVP Historia.

Źródło: CBW i obsługa własna.

Fot Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04