Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na Warszawskiej Sesji Kościuszkowskiej

15 października 2021 r., w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się coroczna Warszawska Sesja Kościuszkowska, w której Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentował st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński. Sesja odbywała się w ramach XXXVIII Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego.

Sesję zorganizowano z okazji 275 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki oraz 227 rocznicy bitwy pod Powązkami i bitwy pod Maciejowicami. Patronat Honorowy objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego i Starosta Garwoliński.

Prowadzącym był prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszek Marek Krześniak. Na sesji wystąpili następujący prelegenci: prof. dr hab. Izabella Rusinowa -,,Dwie opinie o Tadeuszu Kościuszce, Juliana Ursyna Niemcewicza i Jędrzeja Kitowicza”; dr Krzysztof Jabłonka ,,O roli Olszynek w dziejach walk w obronie stolicy od 1794 r.”; dr Leszek Marek Krześniak ,,O stanie prac nad Panoramą Maciejowicką i Warszawską”; dr Anna Rosner ,,O Berku Joselewiczu” i Natalia Wiśnioch ,,Tadeusz Kościuszko i Insurekcja w literaturze angielskojęzycznej”.

Podczas sesji został wyświetlony film białoruski o miejscach związanych z wybitnymi Polakami urodzonymi na obecnej Białorusi.

Dr Leszek Marek Krześniak, podczas swojego wystąpienia odniósł się do sprawy prac nad Panoramą Maciejowicką i Warszawską. Stwierdził, że budowa rotund, w których miałyby znajdować się panoramy utknęła ze względu na małe zainteresowanie tą sprawą władz Maciejowic i Warszawy. Są one obecnie w fazie projektów. Stwierdził ponadto, że jeżeli władze lokalne nadal będą niezainteresowane tą sprawą, trzeba będzie skupić się na szukaniu innych darczyńców, dzięki którym zrealizuje się te projekty.

Sesję zakończyła dyskusja, po której dr Leszek Marek Szcześniak - prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej podziękował przybyłym za uczestnictwo.

Stefan Wyszyński

  • 14
  • 15
  • 16
  • 17