Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Poczet Ministrów Poczt i Telegrafów Dwudziestolecia Międzywojennego”        - wystawa współorganizowana przez Gminę Stare Babice i ZOR RP

17 listopada 2021 r., w 98 rocznicę uruchomienia Radiostacji Babice, w Domu Kultury w Zielonkach Parceli (Gmina Stare Babice) otwarto wystawę pt. „Poczet Ministrów Poczt i Telegrafów Dwudziestolecia Międzywojennego”. Poczta Polska użyczyła Gminie Stare Babice wystawę. Dwie plansze tej wystawy przedstawiają m.in. wieże Transatlantyckiej Radiostacji Babice, która działała w latach 1923-1945.

 

Wystawę przygotowaną przez Pocztę Polską sprowadził do Gminy Stare Babice wiceprezes ZG Marcin Łada. Jej otwarcie i ekspozycja możliwe były dzięki uprzejmości Poczty Polskiej i dobrej współpracy ZOR RP z samorządem Gminy Stare Babice i Domem Kultury w Zielonkach Parceli. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka razem z Dyrektorem Domu Kultury Januszem Czają i Prezesem Koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice Marcinem Ładą.

Na sześciu planszach, poprzez historię ludzi piastujących kierownicze stanowiska w przedwojennym resorcie „Poczt i telegrafów”, przedstawiono historię Polski w latach 1918-1939. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ powstawanie infrastruktury i sposobu działania Poczty Polskiej w okresie międzywojennym służyło również budowaniu polskiej państwowości opartej na łączności między ludźmi, a w przypadku naszej radiostacji- także na łączności Polski z całym światem.

Ministrowie Poczt i Telegrafów działali w niezwykłych czasach, kilku z nich było legionistami, walczyli nie tylko o wyzwolenie Polski, ale również o utrzymanie jej niepodległości w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Przykładem takiej postaci jest Ignacy Boerner, oznaczony Krzyżem Walecznych, tym bardziej bliski Babiczanom, że działał właśnie na terenie Radiostacji Babice. To jemu przecież zawdzięczamy budowę osiedla Babice dla pracowników łączności, które przemianowano w latach trzydziestych XX w. na Boernerowo. Już wtedy osiedle to połączono linią tramwajową z centrum Warszawy, a mieszkali tam nie tylko pracownicy Radiostacji Babice, ale także weterani- Powstańcy Styczniowi, którzy w sędziwym wieku, na podwarszawskim osiedlu dożywali swoich lat.

- Radiostacja Babice powstała z marzeń, była przykładem, jak można poprzez oceany i wszystkie przeciwności losu łączyć ludzi. Jest fragmentem naszej historii, ale jednocześnie ponadczasowym wskazaniem potrzeby zgody, współdziałania i wzajemnego szacunku- tylko tak można budować wspólną przyszłość zarówno w polskich samorządach, jak i na arenie międzynarodowej- mówi wójt Sławomir Sumka zapraszając do odwiedzenia wystawy.

- Naszym celem jest to, aby wiedza o tym niezwykłym osiągnięciu II RP w dziedzinie radiokomunikacji stała się powszechna, aby młodzież ucząca się dziejów ojczystych związanych z przedwojenną Polską dowiadywała się nie tylko o budowie Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale także o Radiostacji Babice, która oddała naszemu krajowi nieocenione usługi. Czym jest stała, bezpośrednia łączność- wiedzą o tym współcześni młodzi ludzie korzystając bez przerwy z telefonów komórkowych. Radiostacja Babice był pierwszym krokiem w kierunku powszechnej łączności i trzeba pamiętać, że dzięki współpracy polsko-amerykańskiej, postawiono ten krok właśnie na polskiej ziemi- powiedział Marcin Łada.

Wystawę zorganizowano w ramach trzyletnich obchodów 100-lecia Radiostacji Babice, pod patronatem honorowym Wójta Gminy Stare Babice Sławomira Sumki. Czynna jest w godzinach pracy Domu Kultury, znajduje się na I piętrze, w sali, w której eksponowane są także inne pamiątki związane z Radiostacją Babice. Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2021 r. Serdecznie zapraszamy!

M.Ł.

Fot. Lidia Bednarz i Jarosław Chrapek

 • 01
 • 02
 • 03
 • 05