Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Warta przy Grobie Pańskim zorganizowana przez członków Koła  ZOR  RP w Stalowej Woli

W dniach 16 - 17 kwietnia 2022 roku członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli zorganizowali wartę przy Grobie Pańskim oraz oprawę mszy św. rezurekcyjnej w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Kłyżowie. Członek Koła ZOR RP Mariusz Świeca pełnił funkcję dowódcy - rozprowadzającego przy Grobie Pańskim.

Jednym z charakterystycznych obrzędów Wielkiego Tygodnia na terenie Podkarpacia są tzw. straże grobowe. Polegają one na zaciągnięciu warty przy Grobie Pańskim. Niezmiennie od dziesiątków lat pełnione są one przez trzy dni. Zwyczaj ten na Podkarpaciu sięga czasów średniowiecza, kiedy to w 1163 roku zakon Kanoników Regularnych stróżów świętego Grobu z Palestyny przybył do Polski.

W zależności od miejscowości oraz regionu Polski straże grobowe występują w różnej postaci. Należą do nich harcerze, strażacy OSP, strzelcy a także rekonstruktorzy.

ZOR RP zaangażował młodzież z Parafii w Kłyżowie pod wezwaniem NMP. Powstała tzw.: "formacja wojskowa”. W jej skład weszła młodzież i osoby z tej wsi, którzy ukończyli służbę wojskową lub uczą się w szkołach mundurowych, był to konieczny warunek do pełnienia tej zaszczytnej funkcji.

Pierwsza zmiana warty nastąpiła w godzinach wieczornych Wielkiego Piątku. Odbywa się ona poprzez marsz krokiem defiladowym. Każda z wart trwa 20 minut przez całą dobę. W drugi dzień świąt odbyła się odprawa warty. Trzeciego dnia świąt kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Warta tego dnia pełniona jest od godz. 5.00, po czym następuje procesja i msza święta. W tym roku przy dźwiękach dzwonów kościelnych oddane zostały także salwy armatnie które ogłosiły zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Alleluja, Alleluja, Alleluja.

Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04