Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP uczestniczyli  w prapremierze filmu o gen. Mieczysławie Smorawińskim

21 kwietnia 2022 r., w Lublinie, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Piłsudczyków Oddział Lublin oraz Stowarzyszenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK uczestniczyli w prapremierze filmu o gen. Mieczysławie Smorawińskim.

Związek Oficerów Rezerwy RP, Związek Piłsudczyków oraz Stowarzyszenie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK reprezentowali: Wiceprezes ZOR RP i jednocześnie Prezes ZP mł. chor. rez. Tomasz Dyzma oraz  Zbigniew Czapliński i Piotr Barszcz.                         

Prapremiera filmu pt. "Smorawiński" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, związanych  z Lubelskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej, odbyła się  w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

W rolę generała Smorawińskiego wcielił się Jarosław Antoszewski, były dowódca Okręgu Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW. Ten fabularyzowany dokument, to pierwszy taki film o generale Mieczysławie Smorawińskim. Przez dekady w PRL-u mówienie o Katyniu jak i o samym generale nie było możliwe. Mieczysław Makary Smorawiński w młodości należał do Drużyn Strzeleckich i Legionów. Generał Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni Katyńskiej. Mało znany jest przeciętnemu odbiorcy jako nowoczesny, sprawny dowódca, żołnierz, który dynamicznie szedł po szczeblach wojskowej kariery, stając się w roku 1927 najmłodszym generałem Wojska Polskiego.

Film "Smorawiński" to fabularyzowana opowieść przypominająca nie tylko o tragicznej śmierci, ale i o życiu generała. Pokolenie Mieczysława Smorawińskiego tworzyło Polskę, walcząc o jej granice w latach 1918 - 1921, a następnie uczestniczyło w pracach nad jej rozwojem w okresie międzywojennym. Generał należał do osób, które poświeciły się służbie wojskowej. Wiodła ona przez szeregi Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 roku pokolenie oficerów o legionowym rodowodzie stanęło przed koniecznością obrony kraju. Wielu przebywało następnie w obozach jenieckich lub dożywało swoich ostatnich lat na emigracji. Smorawińskiemu przypadła w udziale śmierć, jednak nie na polu walki, a w Katyńskim lesie.

Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 został awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.                       

22 kwietnia 2022r. premiera telewizyjna filmu odbyła się na antenie TVP Historia, a w dniu 2 maja 2022 r. "Smorawiński" zadebiutuje na antenie TVP 3 Lublin.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04