Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Podróż historyczno - wojskowa do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie  i Palmir z udziałem przedstawiciela Koła ZOR RP w Tarnowskich Górach

10 lipca 2022 r., kpt. Rafał Magoń - członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Koła w Tarnowskich Górach wraz z grupą młodzieży wcielonej do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 5 pułku chemicznym w ramach kontynuacji akcji „Żołnierska Pamięć” wziął udział w podróży wojskowo - historycznej zorganizowanej do Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum w Palmirach.

Kpt. Rafał Magoń osobiście poprowadził prelekcję w Muzeum WP odnosząc się do rocznicowej wystawy poświęconej zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. i ustanowienia przez króla Stanisława Augusta orderu Virtuti Militari. Orderu za męstwo na polu bitwy. Przechodząc przez kolejne okresy skomplikowanych, lecz na chwałę naszych dziadów wojennych dziejów, elewi mogli sami poczuć odwagę swoich wujów i dziadków. Zaczerpnąć powietrza, w którym unosi się nasza historia walki, odwagi i honoru państwa polskiego.

W dalszej części zwiedzania wskazał też sztandary naszych wielu rodzajów wojsk. Niewiarygodnie liczny zbiór w muzeum naszych chorągwi pozwala podnieść głowę wysoko z dumy, i zrozumieć, że każdy z osobna może opowiedzieć własną historie – historię walki o Polskę. Wytłumaczył nowo wcielonym żołnierzom wagę sztandaru dla Jednostki Wojskowej, gdzie krew i męstwo stanowi tło każdej chorągwi.

Następnie etapem podróży był Cmentarz w Palmirach, gdzie spoczywają nasi bohaterowie zamordowani w największej egzekucji więźniów Pawiaka. Zbrodnie w Puszczy Kampinoskiej były następstwem działań ludobójczych trwających od początku okupacji niemieckiej. Wiosną 1940 roku represje przybrały na sile i rozpoczęła się „nadzwyczajna akcja pacyfikacyjna” (Ausserordentliche Befriedungsaktion) ukierunkowana na likwidację wybitnych reprezentantów polskiego społeczeństwa. Elewi złożyli znicze i uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy. Chwała bohaterom!

Rafał Magoń

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04