Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„… wszystko powstaje z rzeczy małych…”. 36 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

Kazimierz Szczerbatko jest autorem, kolejnego, 36 już tomiku wierszy zatytułowanego „… wszystko powstaje z rzeczy małych…”, który wydany został z okazji obchodów 600 – lecia przyznania praw miejskich Zakroczymiowi.

 

Tytuł tomiku zaczerpnięty został z wiersza „Wielkie rzeczy”, w którym autor zastanawia się nad sensem życia człowieka, podkreślając że „…wielkie rzeczy tworzą małe i tak jest w życiu człowieka…, życie kształtują chwile, nie przeżyjemy godziny, gdy najpierw nie przeżyjesz minuty, która tworzy godzinę…”.

 

Tomik składa się z czternastu wierszy, w treści których, autor przywołuje najważniejsze wydarzenia z historii Polski XX wieku, jak również odnosi się do bieżących wydarzeń. Wiersze te napisane zostały w duchu patriotyzmu i z troski o losy naszej Ojczyzny. Dobitnie świadczą o tym słowa zawarte w wierszu „Lato”: „… Polska czarna ziemia, szanujmy, dbajmy, nie oddajmy ani kawałeczka naszej „matki rodzicielki” …, bo to nasza Polska, ziemia zdobną miłością Drzymały…, zroszona krwią żołnierza…”.

 

W dwóch wierszach „Spokój” i „Chłopcy” autor opisuje uroki ojczystej przyrody, pisząc w pierwszym z nich m.in.: „…czarodziejska tajemnica lasu niesie wiele tajemnic…, las staje się ostoją nowego życia…”, a w drugim dodaje: „… wiatr porywa żółte, czerwone liście niosąc parkowymi alejkami na trawnikach, tworząc przepiękne dywany.

 

36 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko jest kontynuacją rozważań o najwyższej wartości jaką dla każdego Polaka powinna być jego Ojczyzna, o walce i poświęceniu w obronie jej wolności, o bohaterstwie, cierpieniu, egzystencjalnych problemach człowieka i pięknie przyrody, która nas otacza.

(ak)

  • 01