Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP w Stalowej Woli kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli - Rozwadowie

1 listopada 2022 r., na cmentarzu komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Rozwadowie, w której uczestniczyli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwesta wpisała się trwale do kalendarza przedsięwzięć i odbyła się w godzinach od 9.00 do 16.00 na obu nekropoliach.

Organizatorem jak co roku jest Fundacja "Przywróćmy Pamięć" z Witoldem Adamskim, Adamem Walczakiem, których wspierają wolontariusze z różnych stalowowolskich środowisk. Do akcji, jak co roku, włączyli się członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP w składzie: Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca oraz Paweł Rybak. W akcji uczestniczyli także, Harcerze z ZHR Rozwadów, Polowe Drużyny Sokoła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj, a także osoby prywatne, którym nie jest obojętny los cmentarnych zabytków, jak i miejsce pamięci narodowej jakim jest cmentarz wojenny w Rozwadowie.

Zbiórki z poprzednich lat pokazały, że odwiedzający obie nekropolie w tych dniach bardzo chętnie wspierają akcję wrzucając dobrowolne datki do puszek. Dzięki temu udało się odnowić w ciągu tych lat, 26 zabytkowe nagrobki i pomniki z końca XIX wieku oraz początku XX wieku. Na cmentarzu parafialnym wpisano do rejestru zabytków 118 nagrobków. Przypomnijmy, że nasza parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie. Spoczywają na niej szczątki wielu pokoleń znanych mieszkańców Rozwadowa i okolic, którzy zapisali się na kartach historii naszej małej Ojczyzny. Z kolei, cmentarz wojenny w Rozwadowie powstał w 1914 roku podczas I wojny światowej i był największym cmentarzem spośród 22 w Okręgu Tarnobrzeskim. Pochowano na nim ponad tysiąc żołnierzy z I wojny światowej różnych narodowości: Polaków, Czechów, Węgrów, Rosjan czy Włochów. W czasie II wojny światowej cmentarz był ponownie użytkowany. We wrześniu 1939 roku pochowano tutaj poległych lub zmarłych z ran żołnierzy Wojska Polskiego. W tym roku, dzięki ubiegłorocznej kweście oraz dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, a także Gminy Stalowa Wola odnowiono trzy zabytkowe nagrobki. Jeden z końca XIX w. oraz dwa z początku XX w. Wszystkie prace są prowadzone za zgodą Delegatury Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu pod kierunkiem konserwatora dyplomowanego Pani mgr Jadwigi Bąk. Po zakończeniu prac są one odbierane przez komisję w skład, której wchodzi konserwator oraz pracownicy Urzędu Miasta.            

W następnym roku planujemy rozpocząć również prace renowacyjne na cmentarzu wojennym przywracając mogiły pochowanych żołnierzy. Dzięki zebranym funduszom zostaną uratowane kolejne zabytki, pomniki naszej historii.

K. Pąk, M. Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04