Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prace porządkowe w Miejscach Pamięci Narodowej w Powiecie Zawierciańskim  z udziałem Okręgu Śląskiego ZOR RP

W dniach 26 maja – 2 czerwca 2023 r. plut. rez. Damian Liszczyk z Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z członkami Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej,  przeprowadził prace porządkowo -renowacyjne w Miejscach Pamięci Narodowej w Zawierciu, Łazach, Kazimierówce, Fugasówce oraz Kocikowej Woli, w ramach akcji kultywowania pamięci o historycznych miejscach.

 

26 maja 2023 roku, członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w składzie: prezes Maciej Świderski, Mieczysław Szczygielski oraz Jerzy Miśta dokonali prac renowacyjnych na terenie MPN w Kazimierówce przy symbolicznej mogile Powstańców Styczniowych z 1863 roku. Pracami konserwatorskimi przy wykorzystaniu drewnochronu objęto elementy drewniane ogrodzenia oraz ławki.

 

Nadmienić należy, że w marcu 2023 roku, na tablicy informacyjno-historycznej, Leśnictwo Łazy dokonało montażu nowego daszku. Wspomnieć również należy, że w miejscu symbolicznej mogiły doszło do potyczki pomiędzy wojskami Rosji carskiej a oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego podczas Powstania Styczniowego. Do walk doszło 22 marca 1863 roku, gdy wojska rosyjskie idące w ślad za oddziałami płk. Cieszkowskiego napotkały w tym miejscu na obóz rozbity przez jego oddział. Powstańcy wycofali się w kierunku Siewierza, a następnie – zagrożeni otoczeniem przez wojska carskie – do województwa kaliskiego. Na placu boju zginęło 9 powstańców, natomiast 8 zostało rannych.

 

Z kolei w dniu 29 maja 2023 r. plut. rez. Damian Liszczyk z Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP wraz z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim w zawierciańskim Parku im. Tadeusza Kościuszki przy reliktach Grobu Nieznanego Żołnierza z 1925 roku, dokonali umieszczenia tabliczki informacyjnej o reliktach kamiennych, które zostały wydobyte z nasypu powstałego po likwidacji Grobu. W trakcie prowadzenia prac stwierdzono, że relikty Grobu Nieznanego Żołnierza ( schodki oraz murek) są miejscem spotkań młodzieży, która pozostawia po sobie śmieci oraz butelki. Nadmienić należy, że teren reliktów został należycie wykoszony z trawy przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawierciu.

 

2 czerwca 2023 r. plut. rez. Damian Liszczyk oraz Maciej Świderski udali się do Fugasówki celem zamontowania dodatkowych tabliczek informacyjnych przy grobie powstańców z 1863 roku, następnie w Kocikowej Woli, dokonali montażu tabliczek informacyjno-kierunkowych oraz zabezpieczyli drewnochronem główną tablicę informacyjną. Uporządkowane z leżących gałęzi zostały również dołki strzeleckie, gdzie walczyli żołnierze austro-węgierscy I Korpusu 12 dywizji z Krakowa, 56 pułku piechoty z Wadowic (popularne "Jacki", skład ok. 88% Polaków) oraz 18 i 75 rosyjskiej dywizji w listopadzie oraz grudniu 1914 roku .

Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04