Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Patriotyczna Pielgrzymka do Wilna z udziałem wiceprezesa Okręgu Lubelskiego ZOR RP

W dniach 21-24 września 2023 r., odbyła się zorganizowana przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasadę RP w Wilnie, pielgrzymka środowisk niepodległościowych do Wilna.

 

Na zaproszenie Szefa UDSKiOR Jana Józefa Kasprzyka w tej patriotycznej pielgrzymce uczestniczył mł. chor. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej (jednocześnie prezes Związku Piłsudczyków Okręg Lublin).

 

22 września 2023 r., w Kwaterze Polskiej w Ponarach koło Wilna odbyły uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Zbrodni Ponarskiej dokonanej przez niemieckiego okupanta oraz kolaborujących z nimi części Litwinów na Polakach mieszkających na Kresach. W tegorocznym upamiętnieniu udział wzięli kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, duchowni różnych wyznań, parlamentarzyści, Ambasador RP w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł, członkowie Związku Polaków na Litwie oraz Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska". Uroczystość rozpoczęła uroczysta polowa Msza święta odprawiona pod przez o. por. Jana Kazimierza Głaza - kapelana środowisk patriotycznych. Po zakończeniu liturgii Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami Pro Patria osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o Niepodległość RP - m. in. członków Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska". Na zakończenie rocznicowych obchodów zgromadzone delegacje złożyły wiązanki i wieńce w Kwaterze Polskiej.

 

23 września 2023 r., z racji przypadającej 115. rocznicy akcji pod Bezdanami - jednej z najważniejszych operacji przeprowadzonej przez uczestników Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, w której bezpośredni udział brał Józef Piłsudski oraz czterech późniejszych Premierów RP na dworcu kolejowym w Bezdanach, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie połączone      z odsłonięciem tablicy upamiętniającej ten niezwykły napad na pociąg przewożący pieniądze z Królestwa Polskiego do Petersburga, zorganizowany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego najbliższych współpracowników 26 września 1908 r. Odsłonięcia tablicy dokonała delegacja na czele z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni goście złożyli wieńce w miejscu, gdzie 115 lat temu przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego opanowali rosyjski pociąg i dokonali ekspropriacji 200 tysięcy rubli w złocie, pieniądze te posłużyły do rozwoju Związku Walki Czynnej. Po zakończeniu uroczystości w Bezdanach uczestnicy pielgrzymki udali się do Zułowa - miejsca urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod pamiątkową tablicą złożone zostały kwiaty i wieniec.

 

Na zakończenie Pielgrzymki w niedzielę 24 września 2023 r. uczestnicy peregrynacji uczestniczyli we mszy św. w wileńskim kościele św. Teresy i modlili przed obrazem Matki Boskiej w Ostrej Bramie, gdzie złożyli statuetkę marszową, w 100-lecie pierwszego wymarszu Kadrówki z numerem 100, jako wotum wdzięczności za Wolną Ojczyznę i otrzymane łaski.

 

Tomasz Dyzma

Foto: UDSKiOR i Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04