Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli zadbali o miejsca  pamięci

Jak co roku, członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, zadbali, posprzątali i zapalili znicze w miejscach pamięci oraz męczeństwa Narodu Polskiego.

Miejsca te, upamiętniające Polaków rozstrzelanych i zamordowanych przez niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej, znajdujące się w Nowej Dębie, wsi Graby i Momoty (Gmina Jarocin-Lasy Janowskie) uporządkowali i zapalili znicze: Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca i Marzena Staniek.

Nowa Dęba

W Nowej Dębie na cmentarzu komunalnym pomnik ku czci poległym Niepokonanym Obrońcom Ojczyzny którzy oddali życie za ojczyznę, który został wybudowany z inicjatywy Żołnierzy Armii Krajowej. Każdy, kto odwiedza groby swoich bliskich, może w zadumie przystanąć przed tym pomnikiem i pomyśleć o Ojczyźnie, o Bogu   i o tamtych latach. Bo naszym drogowskazem zawsze był Bóg, Honor i Ojczyzna.

Wieś Graby

Pomnik pamięci mieszkańców Graby zamordowanych w bestialski sposób przez Niemców w dniu 28 grudnia 1943 roku w odwecie za udzielanie kwater oddziałowi NOW-AK pod dowództwem Franciszka Przysiężniaka "Ojca Jana" przedwojennego członka ZOR RP. Pacyfikacja Graby to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii gminy Jarocin. 28 grudnia 1943 r. z rąk Niemców zginęło 14 mieszkańców wsi, najmłodsi mieli niecałe 2 lata. Pamięć o zamordowanych jest wciąż żywa we wsi Graba, sąsiednich Mostkach i całej gminie Jarocin. Ich ofiarę upamiętnia obelisk, na którym widnieją nazwiska pomordowanych, a byli wśród nich: Katarzyna Bielak, Sebastian Buchowicz, Julia Gagat, Józef Gagat (niecałe 2 lata), Leon Gagat ( 11 lat ), Maria Grząśko (6 lat), Maria Mika, Janina Mika ( niecałe 2 lata), Władysław Mika ( 9 lat), Jan Mikołajczyk, Franciszek Olszowy, Sebastian Olszowy, Antoni Serafin i Ignacy Soja (6 lat).

Wieś Momoty

Wieś położona jest w samym centrum Lasów Janowskich. Historia tej wsi sięga XVIII wieku. Osada została założona na dawnych terenach ordynacji rodziny Zamoyskich. W XIX wieku była wsią graniczną pomiędzy zaborem rosyjskim a austriackim. W czasie II wojny światowej Momoty doświadczyły aż czterech pacyfikacji i kilku łapanek, podczas których mieszkańcy byli wywożeni na roboty przymusowe do Rzeszy.

W 1941 roku odbyła się pierwsza pacyfikacja wsi. Wtedy też spalono kilkanaście zabudowań gospodarczych. Następna pacyfikacja miała miejsce w 1943 roku, a dokonano jej w akcie zemsty za pomoc, którą mieszkańcy nieśli partyzantom. W 1944 roku w okolicach wsi partyzanci odebrali zrzut lekarstw i broni, a Niemcy, gdy się o tym dowiedzieli, dokonali bombardowania tej miejscowości. W tym samym roku rozegrała się kolejna pacyfikacja wsi i spalenie gospodarstw. W następstwie tych czterech zbrodni zginęło około 80 osób, a wiele zostało wywiezionych do Niemiec.

K. Pąk i M Świeca

  • 01
  • 02
  • 03