Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prezes Okręgu Małopolskiego ZOR RP uczcił pamięć żołnierzy poległych  w czasie II wojny światowej

2 listopada 2023 r., wzorem lat ubiegłych, Prezes Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, kpt. rez. Radosław Gądek, uczcił pamięć żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

 

Z okazji Święta Zmarłych, znicze zostały zapalone na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie w kwaterze żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych i zmarłych w czasie wojny na terenie Polski.

Wśród ponad 500 pochowanych żołnierzy znajdują się tutaj także groby polskich lotników służących w wywodzącej się z 301 Dywizjonu Bombowego 1586 Eskadrze Specjalnego Przeznaczenia, która prowadziła loty nad teren okupowanej Polski.

W tym dniu szczególnie uczczono pamięć majora Stanisława Daniela poległego na pokładzie Liberatora VI GR-S (KG890), który spadł na pola między Pogwizdowem a Wolą Niszkowską koło Bochni w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. oraz plutonowego Stefana Bohanesa z Halifaksa II GR-C (JP220) zestrzelonego przez niemiecki nocny myśliwiec koło Bochni w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 r. w trakcie lotu powrotnego z Warszawy.

Znicze zapalono także na grobach porucznika Kumba Sing Gurunga, jedynego nepalskiego żołnierza pochowanego na terenie Polski, kaprala Izzeta Dervisha, Turka cypryjskiego oraz kaprala Gollana z nowozelandzkiego korpusu medycznego. Wszyscy wymienieni dostali się do niewoli na terenie Grecji i Afryki Północnej, a zmarli w obozie jenieckim na terenie Polski.

R.G.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04