Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i Cmentarza Wojennego w Stalowej Woli - Rozwadowie

1 listopada 2023 r., członkowie koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w XIII kweście przeprowadzonej na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli i na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli – Rozwadowie, której celem było zebranie środków na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i Cmentarza Wojennego w Rozwadowie.

Członkami Koła ZOR RP, którzy uczestniczyli w kweście byli: Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca oraz Paweł Rybak. W kweście uczestniczyli m.in.: Drużyna Polowa Sokoła, harcerze z ZHR Rozwadów, Przewodniczący Rady Miejskiej Stalowa Wola Stanisław Sobieraj, radny Łukasz Durek a także osoby prywatne Marek Dembowski, Karol Karbarz z synem (najmłodszym wolontariuszem), Roksana Pąk i Janek Adamski (kolejni młodzi wolontariusze), kpt. Ireneusz Kozubal, st. kpr. Dawid Cielepak, Grzegorz Mecinski, Marek Gajda, Mariusz Gumowski, którym nie jest obojętny los cmentarnych zabytków jak i miejsce pamięci narodowej jakim jest cmentarz wojenny w Rozwadowie.

Dziękujemy naszym kochanym ofiarodawcom, którzy hojnie wsparli nas kwotą 24573,10 zł, co jest nowym rekordem podczas kwesty. Dzięki Wam w następnym roku będą możliwe kolejne renowacje. Dzięki Wam w ciągu 10 lat istnienia Fundacji udało nam się uratować już 24 zabytkowe nagrobki, uporządkować w miarę teren cmentarza wojennego, przygotować wraz z Gminą plan jego renowacji.

Zbiórki z poprzednich lat pokazały, że odwiedzający obie nekropolie w tych dniach bardzo chętnie wspierają akcję wrzucając dobrowolne datki do puszek. Na cmentarzu parafialnym wpisano do rejestru zabytków 118 nagrobków. Przypomnijmy, że nasza parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie. Spoczywają na niej szczątki wielu pokoleń znanych mieszkańców Rozwadowa.

Wszystkie prace są prowadzone za zgodą Delegatury Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu pod kierunkiem konserwatora dyplomowanego Pani mgr Jadwigi Bąk. Po zakończeniu prac są one odbierane przez komisję w skład, której wchodzi konserwator oraz pracownicy Urzędu Miasta.

W następnym roku planujemy rozpocząć również prace renowacyjne na cmentarzu wojennym przywracając mogiły pochowanych żołnierzy. Dzięki zebranym funduszom zostaną uratowane kolejne zabytki, pomniki naszej historii.

Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, za ofiarę, za dobre słowo, wsparcie.

Krzysztof Pąk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04