Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wystawa polskich mundurów wojskowych w Końskowoli (Woj. Lubelskie) przygotowana przez członka ZOR RP

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w dniach 8 – 17 listopada 2023 r., Piotr Przygodzki – członek Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przygotował w Sali Ratusza w Końskowoli, wystawę patriotyczną, poświęconą polskiemu mundurowi wojskowemu.

 

W dolnej Sali Ratusza wyeksponowano 26 mundurów historycznych różnych formacji Wojska Polskiego, łącznie z dwoma mundurami przedwojennymi. Są tam m.in. mundury: piechoty, lotnictwa (także lotnictwa morskiego), marynarki wojennej, korpusu ochrony pogranicza i dodatkowo mundur Związku Piłsudczyków.

 

Piotr Przygodzki zbierał i kompletował mundury przez wiele lat, pochodzą one w dużej mierze od rodzin żołnierzy i oficerów z Końskowoli i okolic. Często z mundurami związane są ciekawe historie osób, które je nosiły.

 

Kolekcję wzbogaciły pewien czas temu dary prezesa ZG ZOR RP płk. rez. Alfreda Kabaty i członka ZG ppłk w st. spocz. Henryka Marciniaka, którzy podarowali Piotrowi Przygodzkiemu kilka mundurów i elementów umundurowania.

 

Wystawę z dużym zainteresowaniem odwiedzały grupy dzieci szkolnych, a także osoby dorosłe. Informacje o wystawie pojawiły się w ogłoszeniach Urzędu Gminy w Końskowoli i ogłoszeniach parafialnych. Grupa mieszkańców Końskowoli wraz z wójtem Stanisławem Gołębiowskim i ks. proboszczem Konradem Piłatem odwiedziła wystawę 11 listopada 2023 r., po uroczystościach patriotycznych, które odbywały się na rynku.

 

Piotr Przygodzki pełnił rolę kustosza wystawy i opowiadał zwiedzającym o tradycjach polskich mundurów, a także o pochodzeniu ich wybranych egzemplarzy. Na uwagę zasługuje również to, że samodzielnie wykonał specjalne stelaże, aby wyeksponować 26 kompletów mundurowych.

 

 

Warto wiedzieć, że protoplasty munduru wojskowego można doszukiwać się zarówno w starożytności jak i w XV-wiecznych ubiorach w barwach heraldycznych noszonych przez gwardie królewskie i książęce Europy Zachodniej. Powstanie właściwego munduru wojskowego związane było z utworzeniem stałej armii w miejsce wojsk formowanych doraźnie na potrzeby danej kampanii. Początkowo mundury były cywilnymi ubraniami dostosowywanymi na potrzeby armii, jednak wyróżniającymi się ściśle określoną kolorystyką i jednolitym krojem. Jednym z pierwszych przykładów jednolitego umundurowania było wprowadzenie określonej barwy munduru polskiej piechoty wybranieckiej pod koniec XVI w.

Wprowadzenie mundurów w barwach ochronnych spowodowało wytworzenie się podziału w umundurowaniu wojskowym. Mundury polowe (przeznaczone do ćwiczeń i walki) nastawione były przede wszystkim na wygodę, ergonomię i zapewnienie względnego maskowania. Natomiast mundury wyjściowe i galowe (przeznaczone do pełnienia służby garnizonowej i oficjalnych wystąpień) zachowały wiele tradycyjnych ozdobnych elementów mając na celu podkreślenie prezencji użytkownika.

 

Współcześnie umundurowanie garnizonowe zachowało swoją tradycyjną formę nie podlegając większym zmianom. Umundurowanie polowe jest natomiast systematycznie doskonalone w celu zwiększenia wygody i ergonomii, a także pod kątem coraz skuteczniejszych sposobów maskowania się w danym terenie.

 

MŁ.

Fot: Marta Pietroń i Agnieszka Pytlak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04