8 maja 2025 r., delegacja Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, dla uczczenia 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, zapaliła i złożyła znicze przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 i Armii Krajowej znajdującym się w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim.
W składzie delegacji Okręgu Małopolskiego ZOR RP byli: ppłk Grzegorz Klose oraz por. Dawid Goliński.
Pomnik w formie orła z rozłożonymi skrzydłami na których znajdują się sylwetki żołnierzy odsłonięty został w 1990 roku na terenie kwatery żołnierzy polskich.
………………………………………………………………………………..
II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości. Trwała od 1 września 1939 roku, kiedy to Niemcy napadły na Polskę, do 8 maja 1945 roku, kiedy to Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji, kończąc działania wojenne w Europie. Wojna objęła niemal cały świat, pochłonęła ponad 70 milionów istnień ludzkich, doprowadziła do ogromnych zniszczeń i przekształciła światowy porządek polityczny na kolejne dziesięciolecia.
Konflikt rozpoczął się agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, do której już 17 września dołączył Związek Radziecki, realizując tajne ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. W krótkim czasie walki objęły kolejne kraje Europy, a następnie Azję, Afrykę i Oceanię. Główne siły walczące podzieliły się na dwa obozy: Państwa Osi oraz Aliantów. Polska, mimo szybkiej okupacji, kontynuowała walkę u boku aliantów na wielu frontach i stworzyła jedno z najlepiej zorganizowanych państw podziemnych w Europie. II wojna światowa była także czasem masowych zbrodni na ludności cywilnej. Symbolem okrucieństwa stał się Holokaust – systematyczna zagłada sześciu milionów Żydów przez nazistowskie Niemcy, a także liczne pacyfikacje, deportacje, obozy koncentracyjne i łamanie wszelkich zasad prawa międzynarodowego.
8 maja 2025 roku, obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie – dnia, który przyniósł wyczekiwany koniec wojennej pożogi, ale też zapoczątkował nowy podział świata i zimnowojenną rywalizację mocarstw. To moment szczególnej refleksji nad historią i losem milionów ludzi, którzy oddali życie, by przyszłe pokolenia mogły żyć w pokoju. Pamięć o ich ofierze pozostaje fundamentem współczesnej Europy i przestrogą przed powrotem do nienawiści, totalitaryzmu i przemocy.
Tekst: D.G.
Zdjęcia: G.K.