15 czerwca 2025 r. na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się XV edycja festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”. Jednym z partnerów i uczestników tego wydarzenia był Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej a jego głównym pomysłodawcą i Społecznym Kierownikiem od lat jest sierż. pchor. w st. spocz. Zbigniew Jurkowski - członek Związku i radny miejski.
W festynie wzięli udział: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, wiceprezesi Okręgu: kpt. w st. spocz. Janusz Rzepka, ppor. rez. Piotr Kowalski, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb oraz Wojciech Szynkora, por. Kamil Kamiński, Paweł Marczak, Grzegorz Brzezina, kpr. w st. spocz. Waldemar Mańko. Obecni byli także kandydaci do ZOR RP: plut. rez. Artur Kręcisz i Krzysztof Marczak.
15 czerwca 2025 r., przy pięknej pogodzie, Plac Litewski w Lublinie tętnił pozytywną energią. Stało się to za sprawą XV edycji festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”. Wydarzenie, znane ze swojej otwartej, rodzinnej atmosfery i różnorodności atrakcji, przyciągnęło tłumy mieszkańców i gości w każdym wieku – od najmłodszych po seniorów. Jak zaznaczył Zbigniew Jurkowski: „Celem festynu jest promowanie ludzi z pasją, kolekcjonerów i zapaleńców żywej edukacji historycznej. Chodzi o połączenie rozrywki z edukacją kulturalno – społeczną, oraz dostarczenie uczestnikom niezapomnianych wrażeń podczas aktywnego
i twórczego spędzenia czasu wolnego”.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem: Festyn „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych 2025” objął Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk i Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski.
Na uczestników czekały pokazy m.in.: zabytkowych pojazdów i sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej, musztry i elementów walki, grupy strongmanów, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, grupy rekonstrukcji z okresu Powstania Styczniowego czy też Orkiestry Szkockiej. No i oczywiście szereg pasjonatów prezentowało swoje kolekcje.
Korzystając z prywatnej kolekcji broni Lecha Marczaka, członkowie Lubelskiego Okręgu ZOR RP demonstrowali karabiny kbk ak i pps, pistolet TT 34 . Każdy z odwiedzających stanowisko mógł nauczyć się rozkładania i składania broni.
Z kolei Grzegorz Brzezina – komendant Szwadronu Krakusów Lubelskich, działającego w ramach lubelskiego koła ZOR RP, zapoznawał chętnych z historią Lubelskich Krakusów, którzy walczyli podczas II wojny Światowej. Najmłodsi mogli usiąść i przejechać się na koniu, którego komendant przywiózł na festyn.
Na wszystkich czekały konkursy i zabawy, a wśród nagród znalazły się wyjątkowe trofea – piłka z autografem Wilfredo Leona i rękawice bokserskie podpisane przez Julię Szeremetę, wicemistrzynię olimpijską.
Każdy chętny mógł również skosztować wojskowej grochówki.
Janusz Rzepka
Foto: Zbigniew Jurkowski