Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Rajd historyczny

W sobotę 12 kwietnia 2014 r. na terenie gminy Stare Babice odbyła się XXIX edycja Rajdu „Szlakiem Naszej Historii”. Jego organizatorem było babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Coroczny Rajd Historyczny pod patronatem honorowym wójta gminy Krzysztofa Turka (Członka Honorowego ZOR RP) przeznaczony był dla dzieci i młodzieży pogrupowanych w patrolach szkolnych oraz dla osób dorosłych zainteresowanych historią. W sumie wzięło w nim udział ponad 200 uczestników z babickiej gminy, a także goście z zewnątrz.

Rajd, jak co roku, został zorganizowany przez babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i jego przyjaciół – członków Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli także członkowie Stowarzyszenia „Park Kulturowy Radiostacja Babice”.

Jak mówi Marcin Łada, wiceprezes Zarządu Głównego i prezes Koła ZOR RP
w Starych Babicach, ważne są dwa aspekty tej imprezy: poznanie historii okolicy, w której mieszkamy, i oddanie hołdu Obrońcom Ojczyzny. – Dlatego też zawsze zachęcam do tego, aby dzieci zabrały ze sobą choćby malutką lampkę pamięci i zapaliły ją na grobach polskich żołnierzy. Pamięć i uczucia patriotyczne, które zrodzą się w młodym wieku, będą trwać u osób dorosłych... w której mieszkamy, i oddanie hołdu Obrońcom Ojczyzny. – Dlatego też zawsze zachęcam do tego, aby dzieci zabrały ze sobą choćby malutką lampkę pamięci i zapaliły ją na grobach polskich żołnierzy. Pamięć i uczucia patriotyczne, które zrodzą się w młodym wieku, będą trwać u osób dorosłych...

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I Wojny Światowej i powstania Legionów Polskich, 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a także 70. rocznicę Powstania Warszawskiego i bitwy o Monte Cassino. Te daty zobowiązują do pamięci o tych, którzy zginęli, walcząc o wolną Polskę.

Na tegorocznej trasie rajdu znalazło się 8 punktów: w Starych Babicach – Cmentarz Wojenny, Aleja Dębów Katyńskich, Dwór przy ul. Kościuszki, Maszt Flagowy (miniatura masztu Radiostacji Babice); w Babicach Nowych – pomnik poświęcony Obrońcom Ziemi Babickiej; w Latchorzewie – pozostałości Radiostacji Babice; w Borzęcinie Dużym – Miejsce Pamięci Narodowej przy ul. Warszawskiej i Spacerowej oraz Cmentarz Parafialny z grobami wojennymi i kwaterą żołnierzy WP.

Organizatorzy starają się, aby każdy rajd miał odmienny, niepowtarzalny charakter, i co roku wprowadzają nowe atrakcje dla miłośników historii. W tej edycji przy maszcie flagowym (nowym punkcie na mapie rajdu) można było zobaczyć zdjęcie panoramy Babic z 1939 r. wykonane z wieży kościoła. Pokazywano także replikę PIAT-a (granatnika) – broń tego typu powstańcy warszawscy otrzymywali z alianckich zrzutów. Przy budce wartowniczej Radiostacji Babice (przy ul. Mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”) zorganizowano punkt historyczny żołnierzy września 1939. Tam członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela” odgrywali scenkę „chwytania języka”, czyli pojmania niemieckiego żołnierza na polu walki. Po raz pierwszy do rajdu włączyli się także przedstawiciele Stowarzyszenia „Park Kulturowy Radiostacja Babice”, którego celem jest m.in. objęcie szczątków Radiostacji opieką konserwatora zabytków.

Rajd odbywał się przy pięknej, słonecznej pogodzie, jego twórca, żołnierz AK, por. hm. Jan Cierliński patrzył zapewne na jego uczestników z niebios. Stworzył tę piękną formułę historycznych spotkań ponad 30 lat temu, wcielił ją w życie, a organizatorzy kontynuują jego dzieło.

-Dziękujemy wszystkim nauczycielom i opiekunom grup, którzy prowadzili uczniów na rajdowych szlakach, dziękujemy również wspaniałym rodzicom dzieci z przedszkola w Bliznem, którzy zabrali swoje pociechy na rajd. Podziękowania składamy także wszystkim członkom ZOR RP i Przyjaciołom, którzy pełnili wartę na punktach rajdowych i opowiadali uczestnikom o Miejscach Pamięci Narodowej – mówi Marcin Łada.

Zapraszamy serdecznie do udziału w jubileuszowym XXX Rajdzie „Szlakiem Naszej Historii”, który odbędzie się w kwietniu 2015 r.

Tekst i fot. Karolina Gwarek, Marcin Łada

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4