Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Katyński Marsz Cieni

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej byli organizatorami w dniu 13 kwietnia 2014 r. VII Katyńskiego Marszu Cieni w Warszawie. Uczestniczyli w nim członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego i Zbigniew Kiełb.

Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę zamordowanego w Charkowie (który na czele POW odzyskał dla Puław 2. 11. 1918 r. niepodległość i był m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938), a Zbigniew Kiełb natomiast za imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem, puławskiego 2 Pułku Saperów Kaniowskich.

L. Marczak szedł jako cień w mundurze por. WP II RP, a Z. Kiełb w mundurze dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z.  Antonowicza.

Obaj otrzymali znicze z danymi personalnymi tych ofiar i jako dwaj z około 60 cieni postawili te znicze przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie w trakcie marszu i oddali im honory.

Na marsz stawiło się prawie 200 osób z 32 grup rekonstrukcyjnych, którzy jako żołnierze, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r.

(Z.K, ak)

 Fot. A. Przybysławska

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12