Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wystawa w Puławach

W niedzielę 11 maja 2014 r. obchodzono 96 rocznicę bitwy pod Kaniowem oraz 92 rocznicę ustanowienia święta 2 Pułku Saperów Kaniowskich, które przywrócono w Puławach w 2007 r.

Z tej okazji, jak również ze względu na zbliżającą się 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej, w POK ,,Dom Chemika" została otwarta wystawa pt. ,,Puławy w obliczu I wojny światowej i jej kaniowscy uczestnicy".

Jej autorem jest członek ZOR RP Zbigniew Kiełb (na co dzień pracujący w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach). Na wystawie można było zapoznać się z kalendarium historycznym Puław za lata 1914-1918 oraz zdjęciami, które ukazują to miasto w okresie I wojny światowej. Poza tym na wystawie zaprezentowano sylwetki piętnastu Kaniowczyków, którzy podczas wielkiej wojny walczyli w armii niemieckiej, austriackiej, rosyjskiej, w I, II i III Korpusie Polskim na Wschodzie, w Legionach Polskich, w rosyjskim Legionie Puławskim, Błękitnej Armii Hallera, oraz Polskiej Organizacji Wojskowej.

Autor wystawy, tym razem w mundurze sapera ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich (1926-1932), nie tylko otworzył tę wystawę wraz za dyrektor POK „Dom Chemika” Aleksandrą Kozak - Kotowską, ale również przedstawił interesujący wykład o historii wspomnianego ppłk. Stanisława Magnuszewskiego. Wykład spotkał się z uznaniem wielu widzów, których przybyło ponad 180.

(Z. K.)

Fot. Piotr Kędziora i Bartosz Czech

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04