Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP pożegnał kombatanta

9 stycznia 2015 roku w kościele w Starych Babicach odbyła się żałobna msza św., podczas której pożegnano por. w st. spocz. Stanisława Drzewińskiego – prezesa Babickiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Wśród żegnających byli członkowie babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na nabożeństwo, które odprawił ks. prałat dr Grzegorz Kozicki, przybyło wiele osób z grona rodziny i przyjaciół zmarłego. Obecni byli m.in: starosta Warszawski Zachodni - Jan Żychliński (Członek Honorowy ZOR RP), Marcin Łada - wiceprezes ZG ZOR RP i sierż. pchor. rez. Stanisław Chrapek członek babickiego koła ZOR RP. Pogrzeb odbył się w asyście pocztu sztandarowego kombatantów, który tworzyli por. w st. spocz. Feliks Dudek i por. w st. spocz. Stanisław Kulicki. Chorążym był Marcin Łada – prezes Babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP.

Podczas nabożeństwa Ksiądz Prałat przypomniał zasługi zmarłego. W imieniu wójta Gminy Stare Babice przemówił do zebranych również prezes babickiego Koła ZOR RP, który stwierdził, że:

Pan Stanisław Drzewiński był znany naszej społeczności. Urodził się w Babicach – 18 października 1926 roku – i tu spędził całe swoje pracowite życie. Pozostawił po sobie żonę, pięć córek, wnuki, a także prawnuki. Przez wiele lat był aktywny zawodowo, pracował m.in. jako kierowca w zaopatrzeniu GS-u, później był kierowcą w Pekaesie, woził mieszkańców naszej gminy i powiatu m.in. na trasie Warszawa-Babice-Leszno-Kampinos.

Por. Stanisław Drzewiński miał za sobą także chlubną kartę Obrońcy Ojczyzny. Walczył m.in. z ukraińskimi bandami UPA na terenie Bieszczad. Uzyskał z tego tytułu uprawnienia kombatanckie. Jego działalność w obronie Polski opisano w jednym z artykułów „Gazety Babickiej”.

Przez lata znany był mieszkańcom Babic jako człowiek otwarty, udzielający się społecznie. Uświetniał spotkania seniorów i różne uroczystości, grając na akordeonie. Występował również z zespołem „Babickie Sąsiadki”.

Zawsze uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, gdzie był chorążym pocztu sztandarowego kombatantów. Mimo braku sił w starszym wieku pełnił tę honorową funkcję ofiarnie i do końca jak prawdziwy żołnierz – patriota.

Za swoją działalność Pan Stanisław Drzewiński uzyskał różne odznaczenia, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Zasługi dla Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz odznaczenie „Za Zasługi dla Transportu”.

Spoczął na babickim Cmentarzu Parafialnym. Pozostanie na zawsze w historii naszej gminy i we wspomnieniach. Cześć Jego Pamięci!

Tekst i fot. K. Gwarek

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4