Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Lekcja historii w ZS nr 1 w Błoniu

10 listopada 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu Marcin Łada - Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadził wykład na temat Narodowego Święta Niepodległości Polski i 90 rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wykład historyczny ilustrowany zdjęciami, stanowił pierwszą część uroczystości rocznicowej przygotowanej w ramach powiatowych obchodów Święta Niepodległości 
w powiecie Warszawskim Zachodnim. W drugiej części młodzież z ZS nr 1 przedstawiła patriotyczny program poetycko muzyczny.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu z wicestarostą Pawłem Białeckim i władz samorządowych Błonia z burmistrzem Zenonem Reszką. Obecni byli również dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 i innych placówek oświatowych.

Podczas prelekcji Marcin Łada podkreślał, że data 11 listopada 1918 r. jest datą symboliczną związaną z przekazaniem władzy wojskowej przez Radę Regencyjną brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu Marszałkowi Polski. Tego dnia także, w Compiegne we Francji, podpisano zawieszenie broni oznaczające kapitulację Niemiec i kończące I wojnę światową.

Proces uzyskiwania przez Polskę niepodległości trwał wiele lat i musimy go postrzegać co najmniej od 5 listopada 1916 r. (akt dwóch cesarzy) aż do 5 lipca 1921 r. (zak. 3 Powstania Śląskiego). Trzeba pamiętać także o bohaterskiej obronie Lwowa  i Orlętach Lwowskich, o zdobyciu Wilna, o Powstaniu Wielkopolskim, o trzech Powstaniach  Śląskich i wojnie polsko- bolszewickiej. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w omawianym czasie.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie utworzony 90 lat temu (2-XI-1925r.), na zawsze łączy bohaterstwo Orląt Lwowskich ze stolicą Polski. Jest najświętszym miejscem dla polskich żołnierzy i patriotów, kryje bowiem w sobie nie tylko prochy nieznanego obrońcy Lwowa, ale także ziemię z wielu pól bitewnych zbroczonych polską krwią.

Propagowanie historii Polski, przypominanie o ważnych narodowych rocznicach, organizowanie żywych lekcji historii, wykładów i rajdów historycznych jest jedną z podstawowych form działalności prowadzonej przez naszą organizację.

ZOR RP i jego Zarząd Główny w Warszawie szczyci się ponad 90- letnią historią, poczynając od 1922 r.  Uważamy, że pamięć o naszych bohaterach i propagowanie wiedzy  o nich jest obowiązkiem każdego Polaka. Cześć Ich Pamięci !

mł.

Foto: Jacek Kucharski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04