Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Rekonstrukcja bitwy partyzanckiej

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z innymi stowarzyszeniami patriotycznymi, przy współudziale  władz miasta w Stalowej Woli, był współorganizatorem obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ze względu na dużą ilość przedsięwzięć zostały one podzielone na kilka dni.

28 lutego 2016 r. nastąpiło otwarcie obozu partyzanckiego zorganizowanego przez grupy rekonstrukcyjne z Rzeszowa, Stalowej Woli i ze Słowacji. Mieszkańcy mogli zobaczyć jak kiedyś wyglądał dzień z życia partyzantów. Było czyszczenie broni, ognisko partyzanckie, szkolenie z musztry, śpiewanie pieśni partyzanckich, wystawa sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów.

Na górce w parku odbył się także pokaz musztry konnej. Najważniejszym punktem programu była inscenizacja bitwy partyzanckiej pt. „Obława” - atak na obóz partyzancki przez oddział sowiecki. W bitwie brało udział około 60 osób plus
2 pojazdy BA 64 i ZIS 5.

Za zabezpieczenie pokazu odpowiedzialni byli m.in. członkowie ZOR RP: Marcin Tubielewicz i Artur Obszyński.

Po walce można było skosztować grochówki żołnierskiej. Przez cały dzień odbywała się także kwesta na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Fundację „Przywróćmy Pamięć”.

Mateusz Derylak

Foto: Patrycja Baska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04