Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Bieg "Tropem Wilczym"

1 marca 2016 r. członkowie Koła nr 2 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli byli współorganizatorami biegu „Tropem Wilczym” na 1963 m oraz 5000 m.

Bieg „Tropem Wilczym” odbywał się w tym roku w wielu miejscowościach, nie tylko w Polsce, ale i  na świecie . Pierwszy bieg miał długość 1963 metry, ponieważ w tym roku (1963) zginął ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego: Józef Franczak, ps. Lalek.

Trasa wytyczona była przez las, a bieg rozpoczął się o godz. 19:44. Trasa, jak i pora biegu miały pokazać namiastkę partyzanckiego  trudu.

Podczas biegu trwała kwesta na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu, organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Była też grochówka i gorąca herbata.

Odpowiedzialnym za wyznaczenie trasy był prezes koła nr 2 ZOR RP Mateusz Derylak, dowódcą i projektantem zabezpieczenia był  druż. ZS Strzelec Artur Obszyński. W zabezpieczeniu trasy wzięli aktywny udział członkowie ZOR RP, ZS Strzelec Oddział Stalowa Wola, członkowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Zabezpieczeniem logistycznym trasy zajęli się strzelcy z ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 i popularyzacja wiedzy na ten temat.

W biegu wzięło udział około 220 uczestników, w tym dwóch radnych: Łukasz Durek i Marcin Siembida. Medale i dyplomy wręczali: poseł Rafał Weber, prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.

Artur Obszyński

Foto: Patrycja Baska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04