Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

IX Marsz Cieni w Warszawie

3 kwietnia 2016 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej byli współorganizatorami mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej oraz uczestnikami IX Marszu Cieni w Warszawie.

Głównymi organizatorami mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej byli członek Zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP Zbigniew Kiełb i Rafał Bociąg oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego im. 15 pp ,,Wilków”, którymi dowodził st. strzelec Mateusz Kowalski. Msza św. Oprawiona została w intencji 146 pomordowanych w 1940 r. z puławskiej listy katyńskiej oraz Sybiraków. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Trela. Msza św. Odprawiona została w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, byłej świątyni 2 Pułku Saperów Kaniowskich, którego przedstawiciele – 46 osób – zamordowani zostali w 1940 r.

Podczas mszy Związek Strzelecki wystawił  wartę przy tablicach i urnach katyńskich w kaplicy pamięci, a całej mszy wyjątkowej oprawy dodały poczty sztandarowe reprezentujące samorząd Ziemi Puławskiej, szkoły i różnorodne organizacje patriotyczno-społeczne. 

Ta msza poprzedzała również udział członków ZOR RP Okręgu Lubelskiego w IX Katyńskim Marszu Cieni w Warszawie, który odbył się tego samego dnia. Jego organizatorem była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej. Uczestniczyli w nim: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego i członek Zarządu Okręgu Lubelskiego Zbigniew Kiełb oraz członkini Agnieszka Kiełb.

Zanim ruszył marsz na terenie Muzeum Katyńskiego w Warszawie odbyła się msza polowa w intencji 21857 ofiar Zbrodni Katyńskiej w której również uczestniczyli przedstawiciele ZOR RP. Po mszy zwiedzili wspomniane muzeum, a następnie udali się na marsz cieni.

Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę, zamordowanego w Charkowie, który na czele POW odzyskał dla Puław 2. 11. 1918 r. niepodległość i był m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938, a Zbigniew Kiełb za imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem puławskiego 2 Pułku Saperów Kaniowskich.

Lech Marczak maszerował jako cień w mundurze por. Władysława Szczypy z 10 Dywizjonu Taborów, a Zbigniew Kiełb w mundurze dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z. Antonowicza. Z kolei Agnieszka Kiełb jako cywilna uczestniczka marszu dokumentowała udział przedstawicieli ZOR RP zarówno we mszy jak i w marszu cieni. 

Obaj otrzymali znicze z danymi personalnymi tych ofiar i jako dwaj z ponad 100 cieni postawili te znicze w trakcie marszu przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie  i oddali im honory.

Na marsz stawili się przedstawiciele różnorodnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski (wg organizatorów ok. 300 osób), którzy jako żołnierze, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r. pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 Z. Kiełb

Fot. A. Kiełb

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04