Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Konferencja w Stalowej Woli

15 kwietnia 2016 r. przedstawiciele Koła nr 2 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brali udział w konferencji szkoleniowej:  „Terroryzm - zagrożenia i przeciwdziałanie w kontekście kryzysu imigracyjnego i Światowych Dni Młodzieży''.

ZOR RP reprezentowali:  Artur Obszyński, Krzysztof Pąk i Patrycja Baska.

Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Stalowej Woli oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Patronat nad konferencją objął Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Program konferencji obejmował wykłady ekspertów: dr Rafała Brzeskiego (specjalisty w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu wygłosi) - „Zarządzanie strachem”, dr Andrzeja Zapałowskiego (prezesa rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego) -  „Współczesne zagrożenia imigracyjne i terrorystyczne na przykładzie kryzysu ukraińskiego” oraz Tomasza Formickiego (dyrektora Instytutu Informacji) „Zastosowanie technik informacyjnych i psychologicznych w działaniach terrorystycznych”.

Dyskutowano również na tematy związane z kryzysem imigracyjnym oraz z zamachami w Paryżu i Brukseli, które pokazały, że zagrożenie terroryzmem dotyczy nie tylko państw zamieszkanych przez liczną diasporę muzułmańską, lecz także całą strefę Schengen. Zwrócono uwagę że  wyraźna bezsilność UE wobec tych zagrożeń coraz częściej prowokuje poszczególne państwa do podjęcia działań na rzecz swojego bezpieczeństwa indywidualnie i na własną rękę a skomplikowana sytuacja międzynarodowa zmusza do działania również takie kraje jak Polska, która jako gospodarz dwóch imprez światowej rangi może stać się celem ataku terrorystycznego. Podkreślono, że zarówno szczyt NATO w Warszawie, jak i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą ważnym testem stanu przygotowań naszego kraju do odparcia tego typu zagrożeń.

Mateusz Derylak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04