Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Marsz Szlakiem Kadrówki

W dniach 6 -12 sierpnia 2016 roku odbył się 51, a 36 po wojnie, Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce, w którym uczestniczył st. sierż. rez. Tomasz Dyzma– wiceprezes Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

St. sierż. rez. Tomasz Dyzma jest także prezesem Związku Piłsudczyków – Oddział Lublin, a jego tegoroczny Marsz, był już 23 Marszem Szlakiem Kadrówki.

Tegoroczny Marsz odbywał się pod Honorowym Patronatem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie.

Marsz na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która to 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła czynem zbrojnym budzić Polskę do niepodległości, wymaszerowała z Krakowskich Oleandrów. W tegorocznym Marszu wzięło udział około 250 osób z całej Polski i z zagranicy. Marszowicze mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km. Mimo upału jaki dawał się we znaki w pierwszych dniach Marszu jak i deszczu na zakończenie wędrówki Marsz odbył się podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia Kielce przywitały Kadrówkę.

Przed rozpoczęciem Marszu, tradycyjnie w dniu 5 sierpnia, w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta msza święta za duszę ś.p. marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Po Mszy nastąpiła uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka i na sarkofagu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii w krypcie Srebrnych Dzwonów.

W uroczystościach wziął udział wieloletni komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 11 sierpnia w Chęcinach i 12 sierpnia w Kielcach, przed pomnikiem Czwórki Legionowej i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Funkcję komendanta 51 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został wybrany na przyszłorocznego Komendanta 52 (37) Marszu.  

Należy podkreslić, że  st. sierż. rez. Tomasz Dyzma, będący takze prezesem Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, brał udział w Marszu Szlakiem Kadrówki po raz 23. 

(T.D.)

Foto: Michał Rybak

  • 01k
  • 02k
  • 03k
  • 04k