Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Stalowowolski ZOR szkoli strzelców

Członkowie Koła nr 2 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli w 2014 r. utworzyli oddział Związku Strzeleckiego i prowadzą jego szkolenie.

Na terenie Stalowej Woli zebrała się grupa młodych ludzi, którym nieobojętna była sprawa obronności i którzy chcieli stworzyć coś swojego, coś unikalnego, a będąc za młodzi na służbę w armii, szukali innej alternatywy.

W styczniu 2014 roku prezes stalowowolskiego Koła ZOR RP Mateusz Derylak wystąpił z inicjatywą założenia oddziału strzeleckiego, który znajdzie się w szeregach Związku Strzeleckiego, dowodzonego przez Komendanta Głównego Inspektora ZS Romana Burka. Po powrocie z Radomia wspólnie wzięliśmy się za tworzenie struktur w mieście, a kadry szkoleniowe w których skład wchodzili członkowie i sympatycy ZOR, zabrały się za szkolenie nowych rekrutów.

W dniu 30 marca 2014 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej woli odbył się uroczysty apel z okazji złożenia przyrzeczenia oraz założenia nowego oddziału Związku Strzeleckiego w Stalowej Woli. Przyrzeczenie odbierał drużynowy ZS Paweł Marczak wraz z delegacją. Swoją obecnością zaszczycili nas goście, w tym m.in.: Mateusz Derylak –prezes Koła ZOR RP oraz dr Bartłomiej Belcarz wychowawca klasy wojskowej w ZSP nr 1 w Stalowej Woli. Dowódcami zostali członkowie i sympatycy stalowolskiego ZOR: Łukasz Kulik i Artur Obszyński. To był faktyczny początek działalności oddziału.

Pierwsze „unitarki” odbywały się grupowo. Obecne szkolenie unitarne nowych rekrutów odbywa się poprzez system indywidualny, nowo szkolony dostaje przydzielonego szkoleniowca (starszego członka drużyny), a ten przekazuje mu podstawowe informacje, takie jak postawy strzeleckie, maskowanie, skryte poruszanie się w terenie i obsługa broni. Materiały na podstawie których szkolony jest rekrut obejmują kompilację podstawowych informacji ze służby przygotowawczej Wojska Polskiego, „Podręcznika Szeregowca'', „Podręcznika Piechoty'' i „'Podstaw Szkolenia Taktycznego Lekkiej Piechoty'' Pawła Makowca i Marka Morszczyka. Od początku istnienia oddziału przeszkolono ponad sześćdziesięciu rekrutów, co daje najwyższy wynik ze wszystkich organizacji, w których w szkolenie angażuje się stalowowolskie Koło ZOR RP.

Rekrut po złożonym przyrzeczeniu strzeleckim wstępuje w szeregi oddziału, zostaje przydzielony do plutonu i drużyny, gdzie dalej zdobywa wiedzę. Szkoląc się w systemie weekendowym oddział jest w stanie zrealizować do czterdziestu zajęć szkolenia drużyny rocznie na których strzelcy poznają podstawy poruszania się w drużynie w marszu taktycznym i ubezpieczonym, podstawy taktyki walki w terenie leśnym, zurbanizowanym, ratownictwo pola walki, działania patrolowe i orientacje
w terenie. Oprócz szkoleń organizowane są też pozoracje pola walki z użyciem pirotechniki i amunicji ślepej. Szczególny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo obchodzenia się z bronią ale i na standardowe procedury operacyjne pododdziału, przygotowanie fizyczne. Przedstawiciele oddziału uczęszczają również na coroczne szkolenia Combat Lifesaver (CLS) w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Największy wkład w szkolenie jest udziałem członka ZOR RP drużynowego Krzysztofa Łojowskiego, który przeszkolił wielu strzelców, a jego wiedza i zaangażowanie zaowocowały dziesiątkami świadomych patriotycznych powinności wobec ojczyzny młodych ludzi, gotowych do jej obrony. Za swoją postawę odznaczony został odznaczony odznaką „Pro Patria'' 26 kwietnia 2014 roku na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli, podczas ślubowania klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im gen. Władysława Sikorskiego. Prezes ZG ZOR RP płk rez. Alfred Kabata wyróżnił go ryngrafem w uznaniu jego dotychczasowej działalności. Ukończył również z wyróżnieniem I turnus szkolenia instruktorów organizacji proobronych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, organizowanym przez Biuro do Spraw Proobronnych MON. Od 1 września 2016 r. został on wyznaczony na dowódcę stalowowolskiego Oddziału Strzelca.

Stalowowolski Strzelec, oprócz strony na facebooku, zrealizował film promocyjny prezentowany w różnych programach informacyjnych, w tym w reportażu ''Faktów'' TVN, gdzie poruszono temat obronności wśród cywilów i w programie Jana Pospieszalskiego „Warto Rozmawiać'', w którym dyskutowano o prawie dostępu do broni.

Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola prezentuje się niewątpliwie dobrze pod względem szkolenia, wiedzy i sprawności fizycznej. Od innych organizacji mundurowych na Podkarpaciu odróżnia się nienagannym wyglądem i poszanowaniem do munduru, cieszy nas to tym bardziej, że współpraca stalowowolskiego Strzelca z ZOR RP ma się dobrze, razem tworzymy tę jednostkę i dokładamy wszelkich starań w zjednoczenie wszystkich organizacji proobronnych w powiecie we wspólną strukturę, mającą na celu wspólne szkolenia w zakresie działania na szczeblu kompanii.

Linki do filmów promujących Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola autorstwa Damiana Kuchno poniżej.

Film promocyjny1 https://www.youtube.com/watch?v=3tG1DY6ygHw

 

Film promocyjny2 https://www.youtube.com/watch?v=UxahYqegNNo

Artur Obszyński

  • 01
  • 02