Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

"Rodacy - Bohaterom"

Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli biorą udział w zbiórce żywności dla polskich kombatantów mieszkających na dawnych Kresach RP, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Odra - Niemen.

Zbiórka rozpoczęła się 1 grudnia 2016 r. i potrwa do 31 stycznia 2017 r. Członkowie stalowowolskiego Koła ZOR RP, na czele z Mateuszem Derylakiem, prowadzą zbiórkę wśród członków organizacjach proobronnych funkcjonujących na terenie Stalowej Woli.

Zbieraliśmy wszystko co można nazwać ”suchym prowiantem''. Zgromadziliśmy kilkaset opakowań z makaronem, ryżem, ponadto konserwy, kawę, herbatę i słodycze. Cieszymy się że kolejny raz bierzemy udział w akcji, która ma tak szczytny cel, jakim jest wsparcie naszych rodaków na byłych kresach Rzeczpospolitej – mówi Mateusz Derylak.

W zbiórce żywności poza Kołem ZOR RP zaangażowani byli Polowa Drużyna Sokoła PTG ''Sokół'' ze Stalowej Woli i Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola. Zbiórkę wsparła również kompania drogowo-mostowa 16 batalionu saperów z Niska i Fundacja Przywróćmy Pamięć.

Podziękowania należą się Klubowi Kaito, w siedzibie którego był punkt gromadzenia zebranych darów.

M. D.

XXX

Przesłaniem akcji „Rodacy - Bohaterom'' jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny, a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przebywanie do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą.

Akcja jest wsparciem weteranów Armii Krajowej, do których trafiają paczki świąteczne wraz z kartkami i listami od rodaków z Polski. Wolontariusze pomagają także organizacyjnie środowisku kombatanckiemu na Kresach, odnawiają razem z kresowym środowiskiem polskie miejsca pamięci, by przetrwała tradycja, kultura i pamięć.

W ramach projektu "Rodacy Bohaterom" organizowane są pobyty wypoczynkowo-integracyjne dla całej grupy weteranów i ich rodzin. W to zadanie włączają się najważniejsze instytucje państwowe oraz środowiska szkolne, studenckie i patriotyczne. To bardzo ważny pomost dla środowiska kresowego łączący je z ojczyzną i rodakami.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04