Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Bieg „Tropem Wilczym” w Zawierciu

26 lutego 2017 r., w Zawierciu w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, odbył się bieg patriotyczny „Tropem Wilczym”. Udział w nim wzięło 159 osób, w tym członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Śląski Okręg ZOR RP reprezentowali: Szymon Kocot, Roman Myśliwczyk i st. asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik. Jerzy Jędrusik, podobnie jak 5 pułk chemiczny z Tarnowskich Gór odpowiadał za sprawy organizacyjne biegu.

Celem biegu było upamiętnienie i oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym z okazji przypadającego 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także popularyzacja sportu wśród lokalnej społeczności.

Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich miała długość 1963 metrów i nawiązywała do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty sierż. Józef Franczak. Druga trasa to dystans 10 kilometrów.

Pop zakończonym biegu członkowie Śląskiego Okręgu ZOR RP kwiaty pod pomnikiem ofiar faszyzmu w Zawierciu dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem biegu było stowarzyszenie Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

(k)

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03