Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Ojczyzna duża i mała” – tomik wierszy Jerzego Jędrusika

„Ojczyzna duża  i mała”- to tytuł I tomiku poezji autorstwa Jerzego Jędrusika – członka Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkańca Zawiercia.

Tomik „Ojczyzna duża i mała” zawiera 38 wierszy o tematyce patriotycznej i miejscu zamieszkania autora. Wiersze te, o treści patriotycznej  powstały w okresie po moim wstąpieniu do Związku Oficerów Rezerwy RP. Początki mojej „twórczości” poetyckiej sięgają liceum, kiedy to pisałem wiersze dla dziewczyn o miłości, a także o przyrodzie i Zawierciu. 8 lat temu odnalazłem te wiersze, zebrałem i kilka egzemplarzy wydrukowałem. Ale trudno nazwać to debiutem. Faktycznym debiutem poetyckim jest tomik poezji „Ojczyzna duża  i mała” – mówi Jerzy Jędrusik.

Jednym z pierwszych, który otrzymał tomik poezji był biskup senior Antoni Długosz z Archidiecezji Częstochowskiej, który uczestniczył 18 lutego 2017 r. w uroczystości bierzmowania, która odbyła się w Sanktuarium NMP Skarżyckiej.

Wiersze Jerzego Jędrusika były wielokrotnie reprezentowane podczas uroczystości patriotycznych organizowanych Zawierciu i innych miejscowościach. 

Jerzy Jędrusik jest aktywnym członkiem nie tylko ZOR RP, ale także OSP w Zawierciu – Skarżycach, organizując przedsięwzięcia patriotyczne i opiekując się miejscami pamięci narodowej.

Poniżej jeden z wierszy Jerzego Jędrusika:

WYKLĘCI

Czym  zawinili  by  karłami  ich  zwać

by  szeregami  ich  zapełniać  lochy .

Dlaczego  zaczęto się ich tak  bać ,

że do dzisiaj nie wiemy  gdzie ich  prochy ?

Grzechem ich  głównym  była  wielka  miłość

drugim patriotyzm  i harda  dusza .

Kochali  Polskę  i  była  w nich  złość

przed  ruskimi  nie  zdjęli  kapelusza .

Ofiarę  z krwi  swej  oddało  wielu

,,Łupaszki ‘’ ludzie  , ,,Ognia ‘’ i  ,,Bartka ‘’

Zagrzebani  w  czasach  PRL – u ,

doczekali  - odmieniła  się  karta .

Dzisiaj  wiemy, że  choć  nie byli  święci

zapisali  się  grubymi zgłoskami

w ludzkiej  pamięci  -  ,,żołnierze wyklęci‘’

Powstańców  spadkobiercy - tych  przed  wiekami .

(k)

  • 01
  • 02
  • 03