Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

37 Marsz Szlakiem  I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W trwającym w dniach 06 -12 sierpnia 2017 roku 52, a  37 po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce udział wzięli przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej ze st. sierż. rez. Tomaszem Dyzmą, dla którego był to już 24 marsz.

Marsz odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Marsz odbywa się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła czynem zbrojnym budzić Polskę do niepodległości, wymaszerowała z krakowskich Oleandrów.

W tegorocznym Marszu wzięło udział około 270 osób z całej Polski i   z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km. Mimo upału jaki dawał się we znaki, 12 sierpnia 2017 r. uczestnicy Marszu dotarli do Kielc.

Przed rozpoczęciem Marszu tradycyjnie w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta msza święta za duszę ś.p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Po mszy nastąpiła uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka
i na sarkofagu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie Srebrnych Dzwonów. W uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie p. o. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który witał Kadrówkę 11 sierpnia w Chęcinach i 12 sierpnia w Kielcach przed pomnikiem Czwórki Legionowej i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Funkcję Komendanta 52 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który ponownie został wybrany na  Komendanta Marszu w 2018 r.  

T. D.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04