Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Paczki dla kombatantów na Kresach

Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli brali udział w zbiórce żywności dla polskich kombatantów mieszkających na dawnych Kresach RP, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Odra - Niemen.

Członkowie Koła ZOR RP byli również koordynatorami stalowowolskich organizacji proobronych, które włączyły się do tej akcji. Akcją kierował Mateusz Derylak – prezes Koła ZOR RP w Stalowej Woli.

W zbiórkę żywności zaangażowani były także grupy rekonstrukcji historycznej, żołnierze 3 Batalionu Inżynieryjnego i kompanii drogowo-mostowej 16 Batalionu Saperów w Nisku oraz mieszkańcy miasta i powiatu.

W ciągu miesiąca zebrano ponad tonę produktów. Paczki z żywnością już są w trasie i niebawem trafią do kombatantów Wojska Polskiego i powojennego podziemia niepodległościowego oraz ich rodzin żyjących w Poloniach na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

M. D.

XXX

Przesłaniem akcji „Rodacy Bohaterom'' jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny, a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przebywanie do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą.

Akcja jest wsparciem weteranów Armii Krajowej, do których trafiają paczki świąteczne wraz z kartkami i listami od rodaków z Polski. Wolontariusze pomagają także organizacyjnie środowisku kombatanckiemu na Kresach, odnawiają razem z kresowym środowiskiem polskie miejsca pamięci, by przetrwała tradycja, kultura i pamięć.

W ramach projektu "Rodacy Bohaterom" organizowane są pobyty wypoczynkowo-integracyjne dla całej grupy weteranów i ich rodzin. W to zadanie włączają się najważniejsze instytucje państwowe oraz środowiska szkolne, studenckie i patriotyczne. To bardzo ważny pomost dla środowiska kresowego łączący je z ojczyzną i rodakami.

  • 01
  • 02