Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na XI Marszu Cieni w Warszawie

8 kwietnia 2018 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Katyńskim XI Marszu Cieni w Warszawie.

Jego organizatorem była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.

Uczestnikami Marszu byli następujący członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP: Lech Marczak – prezes Zarządu Okręgu, Zbigniew Kiełb – członek Zarządu OkręguJerzy Sadura,  Rafał Bociąg i Wojciech Szynkora.

Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę, zamordowanego w Charkowie, który na czele POW odzyskał dla Puław 2 listopada 1918 r. niepodległość i był m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938. Zbigniew Kiełb był cieniem imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem puławskiego 2. Pułku Saperów Kaniowskich. Z kolei Jerzy Sadura szedł za por. Stanisława Janickiego patrona koła ZOR RP w Ułężu, Rafał Bociąg za kaniowczyka kpt. Włodzimierza Łogosza, a Wojciech Szynkora za kpt. Tadeusza Pszonczaka.

Lech Marczak maszerował jako cień w mundurze por. Władysława Szczypy z 10 Dywizjonu Taborów, Zbigniew Kiełb w mundurze dowódcy 2. Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z. Antonowicza. Natomiast Rafał Bociąg maszerował w mundurze kaniowczyka kpt. Romualda Bielskiego. 

Wszyscy nasi członkowie otrzymali znicze z danymi personalnymi swoich cieni, jako jedni z ok.150 cieni, i postawili te znicze w trakcie marszu przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie i oddali im honory. Na marsz stawili się przedstawiciele różnorodnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski (wg organizatorów ok. 400-450 osób), którzy jako żołnierze, policjanci, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r. pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zbigniew Kiełb

Foto: Arleta Woszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04