Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prezes ZG ZOR RP oraz członkowie Okręgu Śląskiego ZOR RP z wizytą na Jasnej Górze i  w Urzędzie Miasta w Częstochowie

25 stycznia 2019 r. na zaproszenie Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej płk rez. Alfred Kabata spotkał się z członkami Okręgu w Częstochowie. Podczas wizyty uczestnicy spotkania udali się na Jasną Górę, zwiedzili Muzeum w częstochowskim ratuszu i spotkali się z wiceprezydentem miasta Ryszardem Stefaniakiem.

Wizyta rozpoczęła się w Ratuszu Miejskim, gdzie delegacja ZOR RP w składzie: Prezes ZG płk rez. Alfred Kabata, Prezes Okręgu Śląskiego ZOR RP mjr Krzysztof Tomaszewski, Prezes Koła ZOR RP w Zawierciu asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, oraz st. kpr rez. Artur Wojciechowski – Prezes Koła ZOR RP w Częstochowie i członkowie tego Koła Krzysztof Buchajczukm i Rafał Kluba, dzięki życzliwości Dyrektora Muzeum Częstochowskiego Tadeusza Piersiaka, mogła zapoznać się z historią Częstochowy.

Prezentowana w muzeum wystawa pod nazwą „Dzieje Miasta Częstochowy” rozpoczyna się od pradziejów do końca XVIII w. Drugi etap to lata utraty, a później odzyskiwania niepodległości 1794-1921. Na zakończenie zwiedzania Ratusza Miejskiego delegacja została zaproszona na wieżę widokową, gdzie z góry mogła podziwiać panoramę miasta Częstochowa.

Prezes Koła ZOR RP w Częstochowie st. kpr. rez. Artur Wojciechowski zaprosił delegację na miejsce gdzie planowana jest odbudowa pomnika Marszała J. Piłsudskiego w Częstochowie. Przypomnijmy, że członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie czynnie działają w Społecznym Komitecie Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie delegacja została zaproszona do Urzędu Miasta na spotkanie do zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszarda Stefaniaka. Podczas spotkania omówiono harmonogram przedsięwzięć patriotycznych na terenie miasta. Prezes ZG płk rez. Alfred Kabata przedstawił historię Związku Oficerów Rezerwy RP oraz poinformował jakie są cele Związku i jego działania na terenie kraju. Dodał, że Związek posiada porozumienia o współpracy m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej, z wieloma jednostkami i instytucjami wojskowymi oraz organizacjami społecznymi. Zrzesza nie tylko oficerów, ale także podoficerów i osoby cywilne, którzy zajmują się kultywowaniem chwały oręża Wojska Polskiego, opieką nad miejscami pamięci narodowej, upamiętnianiem ważnych wydarzeń historycznych, organizowaniem konkursów historycznych dla młodzieży szkolnej. Są też autorami książek historycznych.

Prezydent wyraził zadowolenie ze spotkania, zadeklarował wsparcie dla podejmowanych w Częstochowie działań oraz życzył powodzenia w realizowaniu nowych przedsięwzięć. Przekazał również płk. Alfredowi Kabacie książkę swojego autorstwa zatytułowaną Obchody imienin marszałka Józefa Piłsudskiego w Polsce do 1939 roku.

Kolejnym miejscem była wizyta w klasztorze jasnogórskim. Prezesa ZG płk rez. Alfreda Kabatę z wielką radością i życzliwością powitał podprzeor klasztoru o. Jan Poteralski. Całą delegację ZOR RP (dołączył do niej por. rez. Grzegorz Wróbel) oprowadził po najskrytszych miejscach Jasnej Góry. W ciszy i spokoju mogli przed obliczem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pomodlić się i zobaczyć bibliotekę a w niej najstarsze woluminy. W zakrystii członkowie ZOR RP przywitali się z o. Janem Golonką. Jest to postać nietuzinkowa. Całe swoje życie poświęcił klasztorowi. Najpierw jako bibliotekarz i archiwista, a od 1973 r. jako kurator zbiorów wotywnych. W Ordynariacie Wojska Polskiego awansowany do stopnia pułkownika. Na zakończenie delegacja zwiedziła refektarz, który należy do najciekawszych obiektów jakie stanowią o bogactwie artystycznym klasztoru jasnogórskiego.

Prezes ZG płk rez. Alfred Kabata uhonorował podprzeora o. Jana Poteralskiego pamiątkowym ryngrafem Związku.

Artur Wojciechowski

  • 02
  • 03
  • 04
  • 05