Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Umowa o współpracy pomiędzy Okręgiem Śląskim ZOR RP a Klubem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej

W dniach 3 - 4 lipca 2020 roku prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej mjr. rez. Krzysztof Tomaszewski gościł w Zawierciu. W pierwszym dniu jego wizyty podpisano umowę o współpracy pomiędzy Okręgiem Śląskim ZOR RP a Klubem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

Oba stowarzyszenia łączy osoba asp. sztab. rez. Jerzego Jędrusika, od wielu lat współpracują one na szczeblu lokalnym w działaniach na rzecz upamiętniania historii WP, opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej oraz propagowaniem postaw patriotycznych wśród młodzieży. Dlatego też, biorąc pod uwagę dotychczasową owocną współpracę, z inicjatywy członków Okręgu Śląskiego ZOR RP podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Okręgiem Śląskim ZOR RP a Klubem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

Prezes Okręgu Śląskiego ZOR RP mjr. rez. Krzysztof Tomaszewski, przed podpisaniem umowy, podkreślił znaczenie lokalnych stowarzyszeń na rzecz historii, tradycji, walk o niepodległość Polski i jej obronę w 1939 roku. Podziękował za dotychczasową działalność i wyraził głębokie przekonanie, że podpisanie umowy doprowadzi do jeszcze lepszych efektów istniejącej już współpracy.

W imieniu Okręgu Śląskiego ZOR RP umowę podpisali prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZOR RP mjr. rez. Krzysztof Tomaszewski i wiceprezes asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik. W ceremonii podpisania umowy uczestniczył także st. kpr. rez. Damian Liszczyk.

W imieniu Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z siedzibą w Zawierciu dokument podpisał prezes Klubu MZZ Maciej Świderski. On także wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy i przeświadczenie o celowości pogłębiania współpracy na rzecz szeroko rozumianych działań patriotycznych .

W czasie spotkania dwaj członkowie Okręgu Śląskiego ZOR RP mjr. rez. Krzysztof Tomaszewski i st. kpr. rez. Damian Liszczyk zostali odznaczeni przez przewodniczącego Kapituły Krzyża Św. Floriana tym odznaczeniem. Jest to odznaczenie nadawane przez kapitułę przy Parafii i OSP w Zawierciu – Skarżycach za działalność na rzecz ,,małych ojczyzn’’, krzewienie postaw patriotycznych i chrześcijańskich.

Maciej Świderski przekazał na ręce mjr. rez. Krzysztofa Tomaszewskiego dyplom – podziękowanie od Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej za dotychczasową współpracę. Podziękowania od mjr. rez. Krzysztofa Tomaszewskiego otrzymali członkowie KMZZ Maciej Świderski i Mieczysław Szczygielski.

Podczas spotkania omówiono najbliższe zamierzenia min: wspólne wystąpienie o nadanie im. kpt. Stanisława Wencla ,,Twardego’’ dowódcy oddziału partyzanckiego AK na ziemi zawierciańskiej jednemu z rond na terenie Zawiercia. Odwiedzono miejsca jakie powstały dzięki inicjatywie OSP Zawiercie - Skarżyce i asp. sztab. rez. Jerzego Jędrusika w tej dzielnicy Zawiercia. Pomnik partyzantów AK i ks. J.A. Niedermana oraz tablicę poświęconą poległym legionistom marsz. J. Piłsudskiego w walkach na Jurze w listopadzie 1914 roku.

W drugim dniu wizyty członkowie ZOR RP z Zawiercia asp. sztab. rez. J. Jędrusik, st. kpr. rez. D. Liszczyk i Paweł Jędrusik pokazali mjr. rez. Krzysztofowi Tomaszewskiemu Miejsca Pamięci Narodowej, którymi się opiekują. Zwiedzono miejscowość Kroczyce, w tym cmentarz z I Wojny Światowej na wzgórzu Bleszczowa i pomnik partyzantów AK na Kalinówce.

St. kpr. rez. Damian Liszczyk oprowadził grupę po swoim prywatnym muzeum w którym gromadzi od lat pamiątki związane ze służbami mundurowymi. Szczególne miejsce zajmuje dział Wojska Polskiego. W swoich zbiorach posiada około 3.500 dokumentów, a także dokumenty podpisane przez marsz. Józefa Piłsudskiego, ziemię z pól bitewnych spod Lenino oraz z Katynia i Miednoje, odznaczenia po wielu kombatantach i osobach represjonowanych.

Nawet obiad, na który zaprosił Prezes Okręgu Śląskiego, związany był z historią, gdyż podany został w zajeździe „Hetman”, a wśród dań była m.in. kaczka rotmistrza.

Jerzy Jędrusik, Krzysztof Tomaszewski

https://youtu.be/V-cWQHTCFv4  - Kwatery AK Hardy

https://youtu.be/aXrjzCCWpMQ - schrony Pańska Góra

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04