Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prezes Okręgu Śląskiego ZOR RP z wizytą w Zawierciu - Kromołowie na zaproszenie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej

14 września 2021 r., ppłk rez. Krzysztof Tomaszewski – prezes Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i wiceprezes ZG, na zaproszenie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, gościł w Zawierciu – Kromołowie.

W spotkaniu oprócz ppłk. rez. Krzysztofa Tomaszewskiego uczestniczyli członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej: prezes Maciej Świderski, Mieczysław Szczygielski oraz Damian Liszczyk i Jerzy Jędrusik (obaj również członkowie ZOR RP).

Spotkanie to było okazją do wręczenia Srebrnego Medalu Za zasługi dla ZOR RP prezesowi Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejowi Świderskiemu. Odznaczenie to zostało nadane wymienionemu na wniosek ppłk. Krzysztofa Tomaszewskiego za działalność upamiętniającą historię WP, opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej oraz uczestniczenie w wielu uroczystościach patriotycznych i współpracę z Okręgiem Śląskim ZOR RP, z którym KMZZ podpisał umowę o współpracy.

Okolicznościowymi dyplomami i listem gratulacyjnym Prezesa Zarządu Głównego ZOR RP płk. rez. Alfreda Kabaty za działalność patriotyczną, dbanie o MPN i współpracę z ZOR RP zostali wyróżnieni Mieczysław Szczygielski i Jerzy Jędrusik.

Prezes KMZZ Maciej Świderski dziękując za otrzymany medal podkreślił bardzo dobrą współpracę ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP i dodał, że otrzymane wyróżnienie stanowić będzie jeszcze większy bodziec do dalszych wspólnych działań na rzecz upamiętniania historii WP, miejsc i osób związanych z historią naszego kraju. W imieniu KMZZ podziękował ppłk. Krzysztofowi Tomaszewskiemu za jego zaangażowanie oraz działalność związaną z dbaniem o pamięć i historię WP. Omówiono możliwości dalszej współpracy, najbliższe zamierzenia m.in. rajd po ziemi zawierciańskiej organizowany przez Koło tarnogórskie ZOR RP i 5 pułk chemiczny w Tarnowskich Górach.

Podczas pobytu w najstarszej dzielnicy Zawiercia zwiedzono obiekty upamiętniające ważne wydarzenia w historii Kromołowa. Pierwszym był pomnik poświęcony poległym mieszkańcom tej dzielnicy w okresie II Wojny Światowej. Drugim miejscem była tablica poświęcona legionistom IV i VI batalionu piechoty 1 pułku piechoty legionów, którzy w Kromołowie mieli postój maszerując w listopadzie 1914 roku w kierunku Bydlina a następnie uczestnicząc w bitwie pod Krzywopłotami.

Ppłk. rez. Krzysztof Tomaszewski mógł też poznać się w skrócie z historią Kromołowa. Kromołów jest najstarszą miejscowością na terenie M i Gminy Zawiercie mogącą się poszczycić wymienieniem jej w dokumentach już w 1193 roku. Około 1387 roku Kromołów uzyskał prawa miejskie, w XVII i XVIII wieku przez miasto przechodziły wojska królewskie na czele z Janem Kazimierzem a następnie Michałem Korybutem Wiśniowieckim. W 1683 roku przez Kromołów na czele wojska przejeżdżał król Jan III Sobieski. Kromołowianie uczestniczyli w zrywach niepodległościowych w 1831 i 1863 roku, za to miasto zostało pozbawione praw miejskich 1869/70. Podczas II Wojny Światowej Kromołów był miejscem gdzie drukowano tajna gazetkę ,,Płomień’’ w pobliżu pomnika w rynku przy którym został wręczony medal Maciejowi Świderskiemu w czasie okupacji w lipcu 1941 roku na szubienicy powieszono 5 osób przewiezionych z hitlerowskiego więzienia w odwecie za zabicie niemieckiego żandarma. Spod kapliczki Św. Nepomucena z 1803 roku wypływa główne źródło rzeki Warty.

J. Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04