Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pomnik Prawdy. Spotkanie historyczne w Centralnej Bibliotece Wojskowej

16 września 2021 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyło się spotkanie historyczne zatytułowane „Pomnik Prawdy. W 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu wojskowym na Powązkach”. W spotkaniu na zaproszenie organizatorów uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

W składzie delegacji byli: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, Marcin Łada – wiceprezes ZG, ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP – Małgorzata Gosiewska i Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak.

Tematem spotkania był postawiony w 1981 r. przez grupę działaczy opozycji antykomunistycznej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie Krzyż Katyński, upamiętniający sowiecką zbrodnię z 1940 roku. Krzyż, jak podkreślano podczas spotkania stanowił symbol prawdy o tej zbrodni.

Zabierając głos Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP stwierdziła, że pomnik ten przypomina o sowieckim barbarzyństwie popełnionym na prawie 22 tys. obywateli polskich, w tym około 14 tys. oficerów w 1940 roku.

Głos zabrali również Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sławomir Frątczak – kierownik Muzeum Katyńskiego, Andrzej Melak – przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej im. Stefana Melaka i Komitetu Katyńskiego. Łukasz Kudlicki – szef gabinetu politycznego Ministra Obrony Narodowej odczytał list skierowany do zebranych przez Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej.

Podczas spotkania w CBW zaprezentowano książkę „Pomnik prawdy”, autorstwa Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka, poświęconą wydarzeniom sprzed 40 lat. Mówiąc o publikacji, Łukasz Kudlicki przypomniał historię pomnika. Powstał on z inicjatywy m.in. Stefana Melaka, wówczas przewodniczącego Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego, którego celem było upamiętnienie ofiar tej zbrodni. Pomnik powstał w konspiracji, jego elementy zostały wykonane w kilku zakładach kamieniarskich, a napis u kilku brązowników.

Nocą z 30 na 31 lipca 1981 roku wszystkie części ważące około 6 ton przewieziono śmieciarką na Powązki. Od rana trwało montowanie pomnika, który był gotowy około godziny 15.00. Monument stanął w Dolince Katyńskiej, miejscu upamiętnienia ofiar tej zbrodni. Na granitowym krzyżu widniały napisy: „Katyń 1940”, Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk”, litery „WP’” i orzeł w koronie. Był to pierwszy w Polsce pomnik katyński.

Tej samej nocy po interwencji ambasady radzieckiej krzyż został zdemontowany i wywieziony. W lipcu 1989 r. pomnik został podrzucony przez nieznane osoby na Wojskowe Powązki i ponowne odsłonięty w 1995 roku.

Zaprezentowany podczas spotkania album, wydany przez CBW, zawiera m.in. zdjęcia z akcji przygotowania i stawiania krzyża, artykuły z prasy solidarnościowej i konspiracyjnej na ten temat oraz biografie uczestników akcji. Łukasz Kudlicki podczas jej pisania korzystał m.in. z archiwum rodziny Melaków. W akcji brało udział czterech braci Melaków: Andrzej, Arkadiusz, Sławomir i Stefan. Andrzej Melak jest też współautorem książki.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także film dokumentalny „Sprawa męska honorowa” w reżyserii Marii Dłużewskiej, zainspirowany akcją opisaną w książce. Wręczono też nadane przez ministra obrony Medale za Zasługi dla Obronności Kraju i przyznane przez szefa UDSKiOR medale „Pro Bono Poloniae”, którymi uhonorowano osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o bohaterach walk
o niepodległość Polski.

Na zakończenie spotkania płk rez. Alfred Kabata w imieniu ZOR RP wpisał się do księgi pamiątkowej CBW.

(k)

Foto: Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04