Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

,,Nowatorskie koncepcje militarne Józefa Piłsudskiego" - spotkanie edukacyjno-historyczne w Centralnej Bibliotece Wojskowej z udziałem delegacji ZOR RP

21 marca 2023 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z okazji imienin jej twórcy i patrona, odbyło się spotkanie edukacyjno-historyczne zatytułowane ,,Nowatorskie koncepcje militarne Józefa Piłsudskiego". W spotkaniu wzięła udział delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Delegację ZOR RP stanowili: płk. w st. spocz. Henryk Łazarski, st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński - prezes Koła ZOR RP w Warszawie i członek ZG oraz Michał Zygmunt.

 

W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele władz państwowych, wojska, duchowieństwa, różnych organizacji społecznych oraz młodzież szkolna. Po powitaniu zaproszonych gości, głos zabrał dyrektor CBW dr Jan Tarczyński. W swoim wystąpieniu opowiedział o zainteresowaniu Józefa Piłsudskiego motoryzacją i o jego ostatnim samochodzie.

 

W nawiązaniu do wypowiedzi dyrektora CBW wyświetlono film ,,Ostatni samochód Marszałka".

 

Następnie głos zabrała poseł Małgorzata Gosiewska, która wspomniała o legionie gruzińskim walczącym na Ukrainie i związkach Gruzinów z Polską w okresie II RP.

 

Po niej wystąpił minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zwrócił uwagę na zakłamania opinii o Józefie Piłsudskim w okresie PRL. Podkreślił też, że Marszałek był wychowawcą społeczeństwa polskiego. Był też wizjonerem sytuacji Europy przed wybuchem II wojny światowej. Już w 1919 roku mówił, że Rosja bez względu na różne rodzaje rządów jest agresorem, a w 1933 roku proponował wojnę prewencyjną przeciwko Niemcom.

 

Podczas spotkania wręczono kilka odznaczeń. Medale ,,Pro Bono Poloniae" i ,,Pro Patria" wręczył Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dyrektor dr Jan Tarczyński medal ,,100 lecia CBW", a przedstawiciel Związku Piłsudczyków Złote Krzyże Zasługi stowarzyszenia.

 

Po ceremonii wręczenia odznaczeń, głos zabrał Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, który mówił o historii pomnika ,,Czyn Legionów Komendanta Piłsudskiego" w Radomiu. Po nim, wystąpił zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prof. Grzegorz Nowik, który zapraszał do zwiedzania jego placówki.

 

Na zakończenie został wyświetlony film ,,Nie tylko koń i szabla", w którym przedstawiono bardzo nowatorski, jak na czasy wojny polsko-bolszewickiej, sposób prowadzenia działań wojennych przy pomocy środków motoryzacyjnych, samolotów i radiostacji.

 

Tekst i foto: Stefan Wyszyński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04