Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spotkanie z uczestnikami Harcerskiej Sztafety Rowerowej „JednoŚladami Andersa” w Krośniewicach k. Kutna

10 listopada 2023 r., w Krośniewicach k. Kutna miało miejsce ciekawe spotkanie z niesztampowymi patriotami - trójką uczestników Harcerskiej Sztafety Rowerowej "JednoŚladami Andersa". W spotkaniu uczestniczył kpt. w st. spocz. Janusz Rzepecki – wiceprezes Okręgu Łódzkiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Tym samym symbolicznie świętowano rocznicę startu sztafety i dzielono się dobrymi praktykami - jak realizować patriotyzm wyjątkowo i niesztampowo.

 

Warto dodać, że Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 w miejscowości Błonie, wchodzącej w skład Gminy Krośniewice.

 

"JednoŚladami Andersa" to projekt podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa - z okolic dolnego biegu rzeki Wołga w zachodniej Syberii aż do Edynburga w Wielkiej Brytanii oraz Gdańska.

 

Sztafeta rozpoczęła się 10 listopada 2022 r., a zakończyła się w lipcu 2023 r. Sztafeta odbywała się przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree, Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Honorowym partnerem projektu był prof. Norman Davies.

 

Prawie 80. dzielnych rowerzystów przejechało ponad 15 tyś. kilometrów w 14-etapach rowerowych. Harcerscy rowerzyści przejechali zimowy Kazachstan, Uzbekistan, walczyli z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie, z podjazdami w Iranie, Włoszech i Szwajcarii. W Europie spotykali się ze świadkami historii, wzięli udział w uroczystościach na Monte Cassino, spotkali się z córką Generała - panią Anną Marią Anders. Podczas rajdu odnaleźli ponad 150 śladów historii Sybiraków na całym świecie.

 

Spotkanie w Krośniewicach odbyło się w ramach programu „AKCJA-INSPIRACJA". Podczas tego wydarzenia była okazja do rozmów z uczestnikami etapów:

- VI (Iran, Irak, Jordania),

- VIII (Włochy w tym Monte Cassino),

- XI West (Paryż - Edynburg).

 

Po wystąpieniach uczestników rajdu, zgromadzeni wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru A CAPELLA.

 

J. R.

  • 01
  • 02
  • 03