Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spotkanie historyczne w Centralnej Bibliotece w Warszawie poświęcone żołnierskiej przyjaźni polsko – szwajcarskiej z udziałem ZOR RP

26 września 2023 r., w spotkaniu historycznym w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, zatytułowanym „Polska – Szwajcaria 170 lat żołnierskiej przyjaźni od Konfederatów Barskich do żołnierzy 2 Dywizji Strzelców Pieszych”, wzięli udział przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W spotkaniu ZOR RP reprezentowali: st. chor. sztab. w st. spocz Stefan Wyszyński-członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie, płk w st. spocz. Henryk Łazarski oraz Michał Zygmunt.

 

Spotkanie rozpoczęły wystąpienia: dyrektora CBW dr Jana Tarczyńskiego, Ambasadora Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez, szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przeczytano listy od wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

Po tym, nastąpiła ceremonia odznaczania osób przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Oświaty i Nauki, szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezydenta RP-Krzyż Służby Niepodległości oraz Związku Piłsudczyków RP.

 

Następnie przekazano mundur lotniczy do zbiorów CBW.

 

Na zakończenie spotkania odczytano esej i wyświetlono film o żołnierzach 2 Dywizji Strzelców Pieszych internowanych w Szwajcarii. Żołnierze ci byli przetrzymywani w obozach na terenie Szwajcarii przez 5 lat. W tym czasie brali udział w budowie dróg, mostów, wyrębie lasów, melioracji wielu podmokłych terenów, wydobyciu węgla oraz podnosili swoje wykształcenie, ucząc się w zorganizowanych szkołach na poziomie podstawowym, średnim i wyższym. Wielu z nich uzyskało doktoraty na szwajcarskich uczelniach. Po zakończeniu wojny wielu wróciło do kraju wraz z dowódcą gen. Bronisławem Prugar-Ketlingiem, ale też wielu rozjechało się po całym świecie.

 

Tekst i zdjęcia: Stefan Wyszyński.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04