Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Lekcja historii w ZS nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim

29 listopada 2016 r. Roman Kaczorowski – 92 – letni kombatant, honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego, członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej już po raz kolejny uczestniczył w lekcji historyczno – kulturowej przygotowanej przez Zespół Szkół nr 2 we współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej dla uczniów klas I.

Poza Romanem Kaczorowskim w składzie delegacji ZOR RP byli również: st. kpr. w st. spocz. Adam Janas, Piotr Romaniuk oraz Jadwiga Kaczorowska.

Lekcja rozpoczęła się od prezentacji Marii Możdżyńskiej, popularyzatorki lokalnych dziejów i nauczycielki ZS nr 2, która przedstawiła wielokulturową przeszłość Nowego Dworu Mazowieckiego - od początków powstania Nowego Dworu Mazowieckiego do II wojny światowej.

Następnie, Roman Kaczorowski - świadek nowodworskiej historii, niezwykle sugestywnie i ze swadą opowiedział o swoich niesamowitych przeżyciach z okresu II wojny światowej, które mogłyby stanowić scenariusz filmu fabularnego. Mówił m. in. o swoim udziale w kampanii wrześniowej jako ochotnik w 32 pułku piechoty, o działalności w nowodworskiej grupie konspiracyjnej kierowanej przez Edwarda Burakowskiego, wykonaniu podkopu i umożliwieniu ucieczki E. Burakowskiemu z terenu gestapo, przeprowadzaniu akcji sabotażu, m. in. o niszczeniu zbiorników z paliwem, demontażu instalacji elektrycznej w Stoczni Modlińskiej, próbie wykolejenia pociągu, uwolnieniu 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo, pomocy Żydom zamkniętym w nowodworskim getcie, o uczestnictwie pod ps. „Ryf” w grupie konspiracyjnej działającej w Gdańsku, przekazywaniu AK informacji o remontowanych niemieckich okrętach podwodnych, próbie wysadzenia niemieckiego okrętu podwodnego remontowanego w Stoczni Gdańskiej, ucieczce z robót w Gdańsku, aresztowaniu przez żandarmerię niemiecką i osadzeniu w areszcie, uwolnieniu 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo w Nowym Dworze Mazowieckim.

Była to żywa lekcji historii stanowiąca znakomite uzupełnienie wiedzy książkowej.

(k)

Foto: Wojciech Mańka

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04