Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Żywa lekcja historii kombatanta Romana Kaczorowskiego

25 października 2017 r. Roman Kaczorowski – 93 – letni kombatant, honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego, członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach współpracy pomiędzy ZOR RP a Zespołem Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, spotkał się z uczniami klas pierwszych.

Panu Romanowi towarzyszyła małżonka Jadwiga Kaczorowska oraz przedstawiciele ZOR RP st. kpr. w st. spocz. Adam Janas, Paulina Mróz i Paweł Kabata.

Romana Kaczorowskiego i towarzyszące mu osoby powitała i przedstawiła młodzieży Beata Kisiel – wicedyrektor ZS nr 2.

Podczas spotkania, Roman Kaczorowski - świadek nowodworskiej historii, niezwykle sugestywnie i ze swadą opowiedział o swoich niesamowitych przeżyciach z okresu II wojny światowej. Mówił m. in. o swoim udziale w kampanii wrześniowej jako ochotnik w 32 pułku piechoty, o działalności w nowodworskiej grupie konspiracyjnej kierowanej przez Edwarda Burakowskiego, wykonaniu podkopu i umożliwieniu ucieczki E. Burakowskiemu z terenu gestapo, przeprowadzaniu akcji sabotażu, m. in. o niszczeniu zbiorników z paliwem, demontażu instalacji elektrycznej w Stoczni Modlińskiej, próbie wykolejenia pociągu, uwolnieniu 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo, pomocy Żydom zamkniętym w nowodworskim getcie, o uczestnictwie pod ps. „Ryf” w grupie konspiracyjnej działającej w Gdańsku, przekazywaniu AK informacji o remontowanych niemieckich okrętach podwodnych, próbie wysadzenia niemieckiego okrętu podwodnego remontowanego w Stoczni Gdańskiej, ucieczce z robót w Gdańsku, aresztowaniu przez żandarmerię niemiecką i osadzeniu w areszcie, uwolnieniu 4 Polaków zamurowanych w budynku gestapo w Nowym Dworze Mazowieckim.

Była to żywa lekcji historii, stanowiąca znakomite uzupełnienie wiedzy książkowej.

(k)

Foto: ZS nr 2

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04