Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

XVI Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego  Lublin - Jastków

Tradycyjnie, już po raz 16 po wojnie, 3 sierpnia 2018 roku, z Lublina do Jastkowa wyruszył Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego organizowany przez Związek Piłsudczyków Oddział Lublin, Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak i wiceprezes st. sierż. rez. Tomasz Dyzma. Marsz rozpoczął się o godzinie 8.30 na Placu Litewskim. Przed wymarszem, Wojciech Lesiak - przedstawiciel Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Sekretarz Województwa Lubelskiego Anna Augustyniak, przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin Zdzisław Niedbała, kombatanci, młodzież szkolna, członkowie Związku Piłsudczyków i Związku Oficerów Rezerwy RP, strzelcy oraz zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Litewskim delegacja uczestników Marszu z Wicewojewodą Lubelskim udała się na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Białej w Lublinie, gdzie przed pomnikiem Legionistów złożono wiązanki i wieńce oraz zapalono znicze.

Na trasie Marszu, w Dąbrowicy, w miejscu nieistniejącego obecnie dworu, na budynku Domu Spotkań Caritas Archidiecezji Lubelskiej, gdzie w roku ubiegłym z inicjatywy Związku Piłsudczyków i władz gminy Jastków została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkową upamiętniającą stacjonowanie w dniach 31VII - 2VIII 1915 roku Sztabu I Brygady Legionów na czele z Komendantem brygadierem Józefem Piłsudskim, złożone zostały wiązanki i wieńce oraz zapalono znicze. Na zakończenie Marszu w 103. rocznicę bitwy pod Jastkowem, na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie, odprawiona została uroczysta polowa msza święta w intencji poległych żołnierzy i legionistów. Po mszy św. odbył się apel poległych i oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki i wieńce pod górującym nad cmentarzem pomnikiem Legionistów. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Teresa Kot - Wójt Gminy Jastków, która przypomniała historię walk Polaków, którzy z wielkim trudem i poświęceniem walczyli o wolność Polski. Podkreśliła, że dzięki temu poświęceniu, polska ziemia wydała plon, na który Polacy czekali bardzo długo. Pani wójt podziękowała tym wszystkim, którzy kultywują tradycję Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Legionów, za ich postawę sprzyjającą krzewieniu  najwyższych wartości i pielęgnowaniu tradycji przekazywanych następnym pokoleniom.

Uroczystości zakończyły się przed Urzędem Gminy Jastków koncertem patriotycznym w wykonaniu Chóru Wołyń z Łucka.

Tomasz Dyzma

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03