Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP w Marszu Szlakiem  I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W dniach 6 - 12 sierpnia 2018 roku odbył się 53., a 38. po wojnie, Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce, w którym po raz 25. uczestniczył st. sierż. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Marsz odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Marsz odbył się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowskich Oleandrów, aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 104 lata temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki, Jędrzejów, Chęciny i Kielce.  

W Marszu uczestniczyło około 300 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km . Mimo upału jaki dawał się we znaki, Marsz odbył się, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych sprawnie i 12 sierpnia 2018 r. Kielce przywitały Kadrówkę.

Przed rozpoczęciem Marszu, tradycyjnie w dniu 5 sierpnia, w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Po mszy nastąpiła uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka i na sarkofagu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie Srebrnych Dzwonów.

W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który witał Kadrówkę 12 sierpnia 2018 roku w Kielcach przed pomnikami Czwórki Legionowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tego samego dnia, o godzinie 21:00, pod Kopcem Niepodległości Józefa Piłsudskiego zwanym również Mogiłą Mogił, usypanym przez tysiące Polaków w 1936 roku na Sowińcu, w Lasku Wolskim w Krakowie odbyła się uroczystość złożenia kilkunastu urn z ziemią z pól bitewnych, cmentarzy i miejsc kaźni z całej Polski. W tej podniosłej uroczystości także uczestniczył Prezydent Andrzej Duda.

Następnego dnia, czyli 6 sierpnia 2018r. o godzinie 7:00 w Krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki przez Prezydenta RP. Funkcję Komendanta tegorocznego 53 (38) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który ponownie został wybrany przez uczestników Marszu na Komendanta 54 (39 ) Marszu w 2019 roku.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04