Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP

104 – letni kombatant - kpt. w st. spocz. Andrzej Rak – najstarszy członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczył w odbywającym się w Warszawie, w dniach 1-2 września 2018 r. w Światowym Zjeździe Weteranów Walk O Niepodległość RP.

Kpt. Andrzej Rak był jednym z 300 kombatantów z całego kraju i z czternastu innych państw leżących na czterech różnych kontynentach, którzy zostali zaproszeni przez ministra Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wystosował on zaproszenie na wniosek płk. rez. Alfreda Kabaty – prezesa ZG ZOR RP. Kpt. Andrzejowi Rakowi towarzyszyła córka – Wiesława Karczmarczyk.

Podczas Zjazdu kpt. Andrzej Rak miał okazje porozmawiać z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i ministrem Janem Józefem Kasprzykiem.

Zjazd zorganizowano dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Został on objęty narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął się 1 września 2018 r. od mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w intencji ojczyzny i jej obrońców.

Główne uroczystości odbyły się na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie najważniejszym momentem było przekazanie przez Kombatantów przesłania wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej dla najmłodszego pokolenia obecnej Polski.

Zabierając głos Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in.: Tak wielu spośród Was poległo. II wojna światowa to 6 mln zabitych polskich obywateli. Bardzo wielu z nich zginęło w walce, z bronią w ręku – nawet tutaj, w Warszawie, w czasie Powstania Warszawskiego i wcześniej podczas jej obrony, na ulicach, gdy wymierzali sprawiedliwość hitlerowskim oprawcom. To były dni wielkiego cierpienia i krwi, ale to były – jak dziś patrzymy – także dni wielkiej chluby, chwały. I naszej wielkiej wdzięczności dla Was za Wasze bohaterstwo, niezwykłą odwagę, za niezłomność.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych omawiając tragiczną historię II wojny światowej zwrócił się do Weteranów z podziękowaniami za walkę o wolność i podkreślił, że tamto pokolenie nie zadawało pytań czy warto bić się z dwoma największymi totalitaryzmami.

2 września 2018 r. przed południem w kwaterze żołnierzy września 1939 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odprawiona została msza św. połączona z uroczystością składania wieńców. W południe kwiaty spoczęły również przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej na Żoliborzu.

Po południu w Teatrze Polskim odbył się koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości zostały m.in. po raz pierwszy wręczone Medale Pro Bono Poloniae przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych".

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04