Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 79 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Stalowej Woli

1 września 2018 r., w 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Stalowej Woli wspominano tych, co polegli, byśmy żyli w wolnej Polsce. W uroczystości uczestniczyli członkowie Okręgu Podkarpackiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z jego prezesem Mateuszem Derylakiem.

Mateusz Derylak odczytał uroczysty apel pamięci na cześć polskich bohaterów i ofiar kampanii wrześniowej.

Uroczystości rocznicowe odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Rozwadowie, gdzie spoczywają polegli żołnierze z I i II Wojny Światowej. Organizatorami obchodów była Fundacja Przywróćmy Pamięć i grupa rekonstrukcyjna Zakłady Południowe. Poprzez takie inicjatywy pamięć o minionych pokoleniach nie tylko wciąż jest żywa, ale i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Ojciec Robert Rabka podkreślił w kazaniu że: O tym kim jesteśmy decyduje nasza pamięć, nasze codzienne wybory, czy jesteśmy chrześcijanami, Polakami. Szczególnie ważny jest wybór naszego dziedzictwa. To nie jest tylko wybór przeszłości, tego co było, co kształtowało naszą kulturę, nasz język, nasz sposób myślenia, nasz charakter, styl moralny, wiarę, wartości. To jest również wybór na przyszłość, to wybór tożsamości jest czymś co ma być kształtowane. Dodał również, że: Ważne jest, czy chcemy kontynuować przekazane nam dziedzictwo, ze względu na szacunek dla naszych przodków, czy raczej je odrzucić. W dzisiejszych czasach wiele osób raczej goni za pieniędzmi, korzyściami, czasem „nie pamięta” z lenistwa, czy wygody. Wiele zmieniło się przez ostatnie lata. Ważne jest by pamięć nie zanikła, żeby pielęgnować swoje tradycje i swoją kulturę i przekazywać to dziedzictwo młodym pokoleniom.
 Naszym obowiązkiem jest nie zapomnieć o rzeczywistości, o faktach, przeciwstawić się tym, którzy chcą zakłamać historię i zrobić z ofiar oprawców.

 

Po kazaniu głos zabrał poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz członkowie lokalnych władz. 

Kompanię honorową wystawiły stalowowolskie organizacje proobronne: Jednostka Strzelecka 2027, Związek Strzelecki oraz Sokół Stalowa Wola.

M. D.


Reportaż: 
https://www.youtube.com/watch?v=fjZYLlxUS0w
Kazanie od 1:00 minuty; apel pamięci odczytany przez M. Derylaka od 14:14 minuty.

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 03