Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Koło ZOR RP w Częstochowie wspiera odbudowę Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie czynnie włączyli się w prace Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Społeczny Komitet, który zarejestrował się jako stowarzyszenie podjął decyzję, że  pomnik Józefa Piłsudskiego w swojej historycznej lokalizacji, przy ulicy Krakowskiej 29 (dawna ul. Narutowicza) zostanie odsłonięty w 100-tną rocznicę oficjalnej wizyty Marszałka w Częstochowie, tzn. 20 października 2021 roku.

9 listopada 2018 r. w ramach uroczystości upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przed budynkiem V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w  miejscu, w którym po odbudowie ma wrócić na swoje miejsce zburzony w czasie II wojny światowej przez niemieckiego okupanta pomnik Józefa Piłsudskiego, uczniowie i grono pedagogiczne szkoły uczcili pamięć Marszałka ustawiając jego „żywy” pomnik. W  uroczystościach Koło ZOR RP w Częstochowie, wchodzące w skład Okręgu Śląskiego, reprezentował Krzysztof Buchajczuk.

Inicjatywa odbudowy przedwojennego pomnika Józefa Piłsudskiego na ul. Krakowskiej nie ziściła się na 100-lecie odzyskania przez Polską niepodległości - ale w piątek 9 listopada 2018 r. można było przez ok. pół godziny zobaczyć, jak mniej więcej ma wyglądać.

W tym dniu, uczeń Liceum im. Mickiewicza wcielił się w rolę mima udającego Piłsudskiego – stanąwszy na tymczasowo przygotowanym cokole. Organizatorzy chcieli w ten sposób uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości i przypomnieć o inicjatywie odbudowy pomnika rozebranego w czasie okupacji hitlerowskiej.

Artur Wojciechowski