Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ablica pamiątkowa  ku czci śp. Prezydenta R. Kaczorowskiego i nadanie jego imienia sali w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

Delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na cześć ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Tablica umiejscowiona została obok sali, której nadano imię Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

ZOR RP w uroczystości reprezentowali: Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego, mjr. w st. spocz. Zdzisław Łoziński - wiceprezes Koła ZOR RP w Lublinie, kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski i por. w st. spocz. Ryszard Gołąb - członkowie Koła w Lublinie.

W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny zmarłego tragicznie prezydenta, były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski wraz z małżonką, abp metropolita lubelski Stanisław Budzik, kombatanci i osoby, dla których szczególnie bliska była postać Ryszarda Kaczorowskiego.

Najbliższa rodzina prezydenta Kaczorowskiego chciała przekazać w godne miejsce pamiątki z jego prywatnego gabinetu w Londynie. Pamiątki są różnego rodzaju – od figurek J. Piłsudskiego, Paderewskiego i Jana Pawła II stojących na biurku prezydenta, przez ikony i pamiątki związane z działalnością harcerską, dyplomy nadania honorowego obywatelstwa miast – w tym oryginał Lublina, do proporczyków, naszywek i pamiątek rodzinnych.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uznał, że jest to absolutnie znakomity moment do tego, aby w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, związanym z panem prezydentem, powstała sala, która będzie odwzorowaniem jego gabinetu w Londynie. Sala ta będzie miała ogromny walor edukacyjny dla dzieci i młodzieży przybywającej na wycieczki do LUW.

 

Poświęcenia sali dokonał abp Stanisław Budzik, a słowo refleksji o prezydencie Kaczorowskim wygłosił Józef Krzyżanowski. Po zakończonej uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić salę i obejrzeć dokument o prezydencie Kaczorowskim.

Z. Łoziński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04