Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 156 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Częstochowie

22 stycznia 2019 r., na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wchodzący w skład Okręgu Śląskiego uczestniczyli w  uroczystości upamiętniającej 156 rocznicą powstania styczniowego.

Delegację ZOR RP stanowili: st. kpr. rez. Artur Wojciechowski i Rafał Kluba. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe i uczniowie szkół.

 Zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski, a także przedstawiciele Straży Miejskiej i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie złożyli kwiaty na pięciu mogiłach powstańców.

           

W czasie powstania styczniowego, Częstochowa była terytorialnie związana z województwem kaliskim. Walki toczyły się wokół miasta; w samej Częstochowie natomiast powstańcy zabezpieczali dostawy broni i żywności. Do szpitala miejskiego im. Najświętszej Maryi Panny trafiali ranni. W podczęstochowskich Herbach zorganizowany był największy kanał przerzutu broni dla walczących. W zakup broni zaangażowany był m.in. Józef Ignacy Kraszewski; z kolei jego brat Krzysztof nadzorował jej przerzut przez granicę. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje. Konfiskowano majątki szlacheckie, nakładano wysokie kontrybucje, prowadzono intensywną rusyfikację.

W Częstochowie, na dzisiejszym pl. Bohaterów Getta, wieszano jeńców polskich wziętych do niewoli m.in. w bitwie pod Kruszyną. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć łącznie ok. 700 osób, a na zesłanie – co najmniej 38 tysięcy. O wydarzeniach z lat 1863-1864 przypominają pomniki upamiętniające walki, dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Częstochowie oraz mogiły uczestników powstania na okolicznych nekropoliach. W mogiłach spoczywają powstańcy – częstochowianie: Antoni Skowroński, Józef Chrzanowski, Sebastian Rogacz, Ksawery Wołowski, Antoni Chlewski.

A. Wojciechowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04