Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości 75 rocznicy pacyfikacji wsi Ryczów w Gminie Ogrodzieniec  w powiecie zawierciańskim

21 lutego 2019 roku członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Zawierciu asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej pacyfikację wsi Ryczów w 1944 roku.

Uroczystość zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec oraz miejscowe społeczeństwo odbyła się dokładnie w 75 rocznicę wydarzeń.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele biur poselskich posłów W. Andzela, D. Nowickiej a także burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk - Sprycha, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń kombatanckich, rodziny ofiar tragedii w Ryczowie oraz miejscowa młodzież szkolna i społeczeństwo.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ryczowie pw. Nawiedzenia NMP w intencji poległych mieszkańców wsi Ryczów podczas tej pacyfikacji i wszystkich poległych za ojczyznę w trakcie II Wojny Światowej. Celebrując Mszę ks. proboszcz Leszek Kleszcz, po powitaniu przybyłych, wyczytał nazwiska poległych mieszkańców wioski Ryczów- było ich 15. Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry OSP w Ryczowie pod pomnik upamiętniający poległych mieszkańców. Tam Anna Pilarczyk- Sprycha powitała wszystkich obecnych i przypomniała tragedię jaka wydarzyła się w 1944 roku. Po przemówieniach min: dzieci rodzin zamordowanych i odczytaniu listów od przedstawicieli władz wojewódzkich uczestnicy złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, w Szkole Podstawowej w Ryczowie, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły. Tutaj przybliżono szczegółowo wydarzenia z 1944 roku.

XXX

Ryczów leżał w 1944 roku na terenie Generalnego Gubernatorstwa w tym okresie czasu w pobliżu – Góry Bydlińskie kwaterował oddział AK por. ,,Hardego ‘’.W nocy 23 stycznia 1944 roku pięcioosobowy patrol z tego oddziału podczas przekraczania granicy pomiędzy Rzeszą a GG natknął się w pobliżu pobliskiej miejscowości Żelazko na oddział niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się krótka strzelanina w wyniku której jeden z Niemców został ranny. Partyzanci AK dotarli do Ryczowa gdzie zaproszono ich na wesele jednego z mieszkańców. Podczas pobytu w budynku dotarł tam wzmocniony patrol niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się kolejna walka w wyniku której ranny śmiertelnie został dowódca placówki straży granicznej i 2 partyzantów. Niemcy opuścili wioskę a młodzi mieszkańcy w obawie przed represjami przez kilka dni przebywali poza miejscami zamieszkania. Odwet nadszedł dużo później. 21 lutego 1944 roku wieś Ryczów została otoczona kordonem hitlerowskich wojsk i rozpoczęto wyłapywanie wszystkich młodych mężczyzn. Hitlerowcy w ten sposób zapędzili do centrum wioski 40 mężczyzn a następnie poprowadzili ich w kierunku wyniosłej skały. Któryś z Polaków zrozumiał, że są prowadzeni do rozstrzelania i rzucił hasło ucieczki. Prowadzeni mężczyźni podjęli ucieczkę. Udało się to kilku z nich, 12 mężczyzn zastrzelono kilku raniono. Zabitych pochowano we wspólnej mogile pod skałą a około 18 mieszkańców Ryczowa przewieziono do więzienia w Pilicy. Tam zmarło z ran 3 z nich, pozostałych wywieziono do obozu w Płaszowie.

Ocaleni z pacyfikacji i mieszkańcy, którzy powrócili z obozu w Płaszowie postanowili po wielu latach postawić pomnik. W rocznicę wydarzeń corocznie odbywają się tutaj uroczystości.

Jerzy Jędrusik, Damian Liszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04